Кмет на прицел! Разрушаването на тютюнев склад в Пловдив разгневи ужасно хората

Собственикът на сградата – преобладаващо италианското дружество „Пи Джей трейд“, поискал милиони, за да я продаде на общината
Тютюневият склад на  "Одрин" 8 вече изглежда така

Тютюневият склад на „Одрин“ 8 вече изглежда така

Започналото в събота, 5 март, разрушаване на стария тютюнев склад срещу автогара „Юг“ на ул. „Одрин“ 8 в Пловдив предизвика днес стълпотворение от недоволни пловдивчани, които се появиха на редовната пресконференция на кмета Иван Тотев. Ужасно възмутени от бездействието на общината, хората пристигнаха с парчета тухли, изпопадали след работата на багерите срещу достолепната сграда. Те бяха стоварени пред входа на общинската централа, а по-късно охранителите се заеха да разчистват мястото.

Кметът Иван Тотев се оказа в обяснителен и отбранителен режим заради нападките отляво и отдясно на присъстващите пловдивчани. Той обясни, че също да е недоволен от събарянето на сградата и дори може да участва в протестите, но законите са на страната на собствениците на склада. Собственик на постройката е „Пи Джей трейд“АД, в която преобладаващо участие имат италиански фирми и физически лица.

тютюнев склад Одрин 8Според Тотев, складът се руши с разрешението на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), след което и община Пловдив се е съгласила на този акт.

Тютюневият склад не е паметник на културата, нито е част от групов културен паметник. Следователно, той не е защитен от събаряне и въпреки емоционалната съпротива на пловдивчани, няма база за законово противопоставяне, обясни кметът.

Той бе опроверган от арх. Жана Джугаланова от НИНКН, която обясни, че складът на ул. „Одрин“ 8 попада в ансамбъла от законово защитените като културно наследство сгради. Недоволните показаха и друго решение от 2000 г., според което всички тютюневи складове в града са обявени за паметници.

недоволни от събарянето на тютюнев склад в Пловдив

 

Още през 2010 г. тогавашната местна власт на Пловдив е одобрила идеен проект на италианската фирма и дала разрешение за строеж. То е изтекло, но през 2014 г. отново е било подновено, посочи Тотев. Той върна още по-назад историята, като обяви, че още през 80-те години на миналия век сградата някак си  е изпаднала от списъка сгради, които са преминали под държавна протекция като културни паметници. „Ако знаех, щях да поискам складът да бъде обявен за паметник“, оправда се Тотев.

Недоволните граждани поискаха да разберат какво прави кметът, за да спаси склада от инвазията на бизнес печалбарството. Известно е, че италианският инвеститор иска да вдигне на това място 17-етажен хотел. Защо община Пловдив не е реагирала на разрешителното, издадено от националния институт, след като сградата попада в защитения ансамбъл, поискаха да разберат недоволните.

Иван Тотев отговори, че единственото спасение би дошло от министъра на културата Вежди Рашидов, който ако прецени, може да издаде заповед, с която обявява наполовина съборената вече постройка за сграда с историческо и културно значение. Такава заповед обаче още няма, въпреки, че от общината са изискали издаването ѝ.

В склада има също така стенопис на Вълчан Петров, който, ако още не е унищожен, Тотев обеща общината да откупи, за да бъде запазен.

Другата възможност за опазването на тютюневия склад е община Пловдив да го откупи. Това обаче е невъзможно, тъй като собственикът искал над 4 милиона лева за нея, призна кметът.

Иван Тотев бе атакуван на моменти изключително невъздържано („Нагъл сте!“), което нажежи атмосферата в заседателната сграда. Накрая той обеща, че общината ще се опита с всички законови средства да спре бутането на склада, че ще възложи на италианския инвеститор да възстанови постройката. Кметът дори завърши с обещанието, че общината ще откупи сградата, което бе по-скоро иронично, отколкото сериозно.

Междувременно, от БГНЕС съобщиха, че прокуратурата започва да проверява събарянето.

 

 

Leave a Comment