Животновъди: Ножът опря до кокала! Национален протест на 24 март!
Нискокачествени млечни продукти от внос и вътрешно производство на сирене с палмово масло разболяват народа. Мандрите са в картел, а животновъдството погива, са причините за бунта
Национален протест на животновъди, които отглеждат крави, овце, кози и биволи, ще има на 24 март от 12 часа пред сградата на Министерския съвет в столицата. Това решиха единодушно на събрание в Стара Загора браншовите организации.
„Ножът опря до кокала! И хората, и фермите са подложени на унищожителна политика“, заяви Танчо Колев, който е председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите.
Протестът е заради неконтролирания внос на евтини млечни продукти със съмнително качество. Той е и заради масовата, според животновъдите, употреба на палмово масло в направата на сирена, което е вредно за хората и увеличава заболеваемостта на и без друго топящото се население.
Причина за протеста е и картелът между млекопреработвателите, за съществуването на който животновъдите са убедени „не 100, а 200 процента“, поясни Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация.
Чилингиров изрази възмущение пред АгроПловдив от бездействието на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), към която той е подал сигнал за съмнение за картелно споразумение между производителите на млечни продукти. От КЗК реагирали, че сигналът не е достатъчен. „Аз не съм разследващ, други са държавните институции, които защитават националната сигурност“, посочи той. Според него качеството на храната и оцеляването на животновъдните стопанства е именно въпрос на национална сигурност.
Оставката на членовете на антимонополната комисия поиска и Танчо Колев. „Защо им плащаме високите заплати на тези от КЗК, щом не искат да си свършат работата. Да си ходят“, възмути се той.
„С националния протест се обръщаме и към всички потребители – да се събудят. Да изискат държавата да контролира храната, заради която българите са болни“, посочи още Танчо Колев.
Млекопроизводителите обърнаха внимание и декапитализацията в стопанствата. „Изкупните цени на овчето мляко паднаха от 1.45 лв./л до 0.90 лв. Няма по-ниска цена в Европа от нашата“, уточни Чилингиров и добави, че овцевъдите искат да продават млякото си за 1 евро за литър, колкото получават гръцките им колеги.
Танчо Колев направи сметка колко се е влошило състоянието на млечните ферми. „През 2014 г. изкупната цена на кравето мляко бе 0.75 лв./л, а субсидиите които получавахме бяха 420 лева за крава. През 2015 г. млякото поевтиня от 0.45 до 0.60 лв./л, а помощите станаха 500 лева на животно. Въпреки това ние бяхме по-доволни от ситуацията преди две години, защото можехме да се издържаме. Сега разпродажбата на животни от фермите е масова, тъй като загубите, които трупаме, въобще не могат да бъдат компенсирани от субсидиите.“
Бисер Чилингиров вметна, че има слаба вероятност протестът да бъде спрян. Това би се случило, ако при срещата на министрите в Брюксел в средата на март, се вземат извънредни решения за млечния бранш.
„Протест ще има“, опонира Танчо Колев. „Няма да спрем колеги, които са решили да изведат в центъра на София и животните си“, заяви той.