Над 25 групи производители са одобрени от МЗХ наскоро
Над 25 групи организации на производители са одобрени от МЗХ през последните няколко месеца, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на дискусия „Конкурентноспособно ли е българското земеделие“.
На седмица от министерството одобряват средно по едно-две от подадените заявления.
„Трябва да се върви в посока към окрупняване и прегрупиране на организациите на производителите, защото малкият производител е най-слабото и уязвимо звено по цялата верига производство – консумация“, обърна внимание Грудев.
По думите му, по-високата конкурентоспособност на производителите е заложена в развитието на българското земеделие до 2020 г.
„Родното земеделие е в синхрон с Общата селскостопанска политика. То претърпя сериозна промяна след реалното си членство в Европейския съюз“, добави зам.-министърът. Той повтори, че приоритетните сектори за подпомагане до 2020 г. са зеленчукопроизводство, овощарство, животновъдство и биологично земеделие. „Това са секторите, които се нуждаят от по-сериозни вложения, които да допринесат за нарастване на тяхната конкурентоспособност“, уточни заместник-министърът. Според него, трябва да се търси пазарният потенциал на тези сектори, за да може да има възвращаемост.
„1 млрд. евро е отделен за развитие на селските райони, защото ние трябва да се грижим отговорно за социална и демографска функция, както и за качеството на живот, който се характеризира с развитието на земеделието“, каза още Грудев.
Той добави, че прилагането на почти всички мерки, заложени в Програмата за развитие на селските райони дават възможност за реакция при динамична ситуация на пазара. ‚Именно това е целта и на МЗХ , нашите производители да реагират по-бързо и адекватно чрез определени финансирания, които Програмата предоставя“, допълни заместник-министърът.