Най-образованият българин д-р Петър Берон е убит преди 145 г. за пари

Петър БеронПреди 145 години най-образованият българин, авторът на Рибния буквар, дарителят за просвещаването на българските младежи д-р Петър Берон е убит в имението си в Крайова, Румъния. Той е удушен заради пари.

Петър Берон е роден през 1795 г. в Котел. Родителите му се местят в Брашов, където го записват първо в местното килийно училище, а след това елино-българско училище. Когато е на 20 г. желанието му да се образова повече го отвежда в гръцката академия в Букурещ. Богати българи му помагат да продължи да учи и той записва медицинските университети в Хайделберг и в Мюнхен. През 1831 г. защитава докторат и се връща в Румъния. Отдава се на научна работа и потъва в знанията на света. Овладява 9 езика, пише около 20 научни труда. Преподава в Сорбоната, където толкова впечатлява другите учени, че Франция му предлага гражданство, като му предлага да се именува Пиер Барон. Но той отказва. Въпреки добрата си заплата от Сорбоната, Петър Берон живее бедно, защото влага спестените пари в собствена лаборатория.

Рибния букварОще преди да стане на 30 г., през 1824 г., с помощта на просветителя Антон Йованович, издава в Брашов първия български учебник „Буквар с различни поучения“, или т.нар. „Рибен буквар“. 

В Париж се озовава през 1842 г., където изучава и преподава физико-математическите и природните науки, плод от който труд са неговите научни съчинения, на брой повече от 25 тома. Той често напуска Франция и посещава Румъния по частни дела.

Петър Берон прави много завещания, които преработва, за да заобиколи румънските закони, Той вече е бил натрупал състояние от научната си работа, което е вложил в недвижими имоти. Според Конституцията на Румъния обаче само румънците и тези, които са натурализирани като такива, могат да придобиват недвижими селски имоти в Румъния.

За изпълнител на завещанието д-р Берон посочва създаден от него комитет с председател родолюбивия българин от Букурещ Евлоги Георгиев. През 1871 г. Берон посещава за последен път Румъния, за да уреди някои въпроси във връзка с имота си, по който има заведено дело пред румънските съдилища. Той е намерен удушен на 21 март 1871 г. в имението си до Крайова, Румъния.

След смъртта му оставените от Берон попечители спечелват съдебното дело, осигуряват имота и изпълват завещанието. От продажбата на имота се получава доста голяма сума, от която малка част бива отделена за котленската община, а останалата – за постройката на Българската мъжка гимназия в Одрин.

Ето някои от поученията на Петър Берон, написани в „Рибен буквар“ 

Ако много хортуваш, много по грешки струваш.

Ако излъжиш един път, не та вярват вторий път.

По-добре приятел верен, а не камен безценен.

Другому не ся присмивай, ами тебе си обгледвай.

Струвай добро, да намериш добро.

Който днес е болерец, утре можи да е слепец.

Да не вяроваш всякога, кога та хвалят, защо често хората друго хортуват и друго мислят.

Ако не попистяваш, скоро усиромашаваш.

При каквито живейш, на тях ще уприличейш.

Кога нещо ще начениш, силата си перво да притеглиш.

Малко хортувай, много слишай; заради това имаш една уста и две уши.

Leave a Comment