НАЗ поиска решение на проблема с еднодневните договори, министър Калфин намери вариант

През юли или август ще заработи електронна система за подаване на данни за наетите лица

работничка на полето с лавандулаНа среща с министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) поиска да се реши проблема с утежненото администриране на еднодневните трудови договори за ръчни практики в земеделието. „Срещата се проведе преди почти две седмици. Така реагирахме на оплакванията на наши членове, които освен зърнопроизводители, са също и градинари“, обясни председателят Светослав Русалов. Днес представители на НАЗ ще участват в заседанието на парламентарната комисия по земеделие, която ще разисква в присъствието на експерти от социалната комисия еднодневните договори.

Светослав Русалов

Светослав Русалов

Вариантът, предложен от министър Калфин и разяснен пред НАЗ, е еднодневните договори да се подават по електронен път към социалните служби с името и ЕГН-то на наетите работници. Хартиените носители ще отпаднат, а  базата данни за наетите, ще може да се запамети и използва, ако работят по-продължително време. Системата ще заработи през юли или август, е обещал министър Калфин.

Миналата година земеделските стопани – овощари и зеленчукопроизводители, възроптаха срещу новите трудови договори заради прекалената бюрократичност на процедурата. „Трябва да плащаме на един човек за целодневна заетост, за да попълва данните за работниците“, оплакаха се по-големите земеделци, които в пиковите периоди на беритба наемат по над 50 или над 100 човека.

На 11 април и работодателите, които участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) поискаха да се опростят възможностите за сключване на еднодневни трудови договори в селското стопанство. Бизнесът поиска и законодателни промени за разширяване на секторния обхват на този вид договори.

Общо 1004 са земеделските производители, които са използвали еднодневни трудови договори за миналата година, стана ясно от представения анализ на Главна инспекция по труда (ГИТ).

Leave a Comment