Искат да забранят споделеното пътуване през Facebook и сайтове

danak_avtomobiliФинансовото министерство обсъжда варианти за поставяне под забрана на споделеното пътуване през Facebook и сайтове. Това е било договорено преди празниците на среща между превозвачи и депутати от транспортната комисия. Идеята е предложена от Министерството на финансите, пише Investor.

Споделеното пътуване е начин на предвижване, от което се възползват все повече хора. Те се договарят за транспорт от и до определена точка. Например шофьор с личен автомобил, който има път към София, пише във Facebook на групата кога тръгва, колко свободни места има, докъде пътува, с какъв автомобил и т.н. Същото може да направи и друг, който си търси превоз. Когато желанията съвпаднат, може да се каже, че приятелската сделка е договорена.

Споделените пътувания са предпочитани поради няколко причини. Първо, цената на предвижването е около два пъти по-ниска спрямо тази на обществения транспорт. Например в една от Facebook групите „Пътуващи между Пловдив и София“, обичайната цена е 7 лева, докато с автобусните превози тя е 14 лева. Второ, шофьорът може да остави пътника на избрано от него място вместо на автогарата. Трето, пътуващите могат сами да изберат колко често и дали да спират за почивка по време на пътя.

Финансовото министерство смята да въведе филтър за сайтовете, които организират споделени пътувания. За да стане това обаче са необходими промени в  Закона за автомобилните превози – въвеждането на забрани да се осъществява превоз на пътници без лиценз или разрешение и по-високи глоби и имуществени санкции. Предвижда се да се отнема  в полза на държавата автомобилът, с който се осъществява нерегламентиран превоз на пътници.

Сега новата функция за филтриране може да бъде възложена на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

Агенцията ще приема решения за определяне на интернет страниците, чрез които се осъществяват превози на пътници от лица без лиценз. Те ще се публикуват на нейната интернет страницата и лицата, за които се отнасят тези решения, ще се смятат за уведомени в деня на публикуването.

Ако в тридневен срок от публикуването лицето не преустанови нарушението, Агенцията ще подава искане до Софийския районен съд да постанови всички предприятия, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи или услуги, да спрат достъпа до тези интернет страници. Председателят на Софийския районен съд ще се произнася по искането в срок до 72 часа от постъпването му. Издаденото от съда разпореждане ще се публикува на интернет страницата на Агенцията в деня на получаването му. Доставчиците на интернет ще са длъжни да спрат достъпа до съответните страници в срок до 24 часа от публикуване на разпореждането на съда.

Остава открит въпроса обаче как ще бъдат блокирани групите във Facebook.

 

Leave a Comment