Междуведомствената комисия по биоземеделие не функционира от две години
Милен Стоянов, член на УС на асоциация „Биопродукти“ пред АгроПловдив
Г-н Стоянов, подготвена е промяна на Наредба 1 от 2013 г., която касае правилата за биологично производство. Какви са най-съществените изменения в норматива?
Тези промени се налагат поради това, че нашата наредба не е добре синхронизирана с регламенти 834 и 889. Европейската комисия е дала задача на аграрното министерство това да се промени по най-бързия начин. За нас обаче е по-важна друга редакция на наредбата, която подготвяме.
Ще кажете и за нея. Но преди това по какъв начин промените в публикуваната проектонаредба ще се отразят на нашите биопроизводители?
На практика, по никакъв начин. Ще се променят само санкциите, които си налагат при някакви нарушения. Тези санкции нямат парично изражение. Досега сертифициращите организации работеха по вътрешни правила, но те не бяха публикувани в норматив като задължително условие. С промените на Наредба 1 тези правила ще станат задължителни и ще са еднакви за всички. Оттук нататък няма да има разминаване в прилагането им независимо от това кой сертифицира.
Споменахте, че браншът очаква друга важна промяна. Коя?
Когато през 2013 г. излезе Наредба 1, тя отмени две стари наредби. И стана така, че тези неправителствени организации, които по-рано влизаха в междуведомствената комисия за биологично земеделие, отпаднаха от нея. Ние настояваме да се върне стария ред и отново асоциации като нашата да могат да участват в комисията. Защото например ако ние бяхме в междуведомствената група, много отрано щяхме да разберем, че има проблем с един от сертифициращите органи и нямаше да има никаква опасност за над 400 производители. Миналата година те като нищо щяха да си изгубят сертификата. Но има и нещо друго, което е по-важно. Ще го илюстрирам чрез схема: Министерството на земеделието контролира сертифициращите органи как си вършат работата. Сертифициращите органи контролират биологичните земеделци дали спазват правилата. А биоземеделците чрез неправителствените организации трябва да могат да следят дали министерството си върши работата, а съответно и сертифициращите организации. Убедени сме, че трябва да има взаимно свързан контрол.
Има ли в момента възможност биоземеделците да контролират министерството дали си върши работата?
Не, няма механизъм, по който да се случва това. Всичко е на добра воля. Нашата информация е, че откак ние не сме в междуведомствената комисия за биоземеделие, тя на практика не се е събирала. А преди това имаше най-малко по 3-4 заседания в годината.
По какъв регламентиран начин ще се върнете във въпросната комисия?
Като се вмъкне текст в Наредба 1, който да направи задължително участието и на неправителствени заинтересовани организации – на биопроизводители и на потребители, в междуведомствената комисия.
Какъв е оптимистичният срок това да се случи?
Надявам се да е в рамките на тази година.