МЗХ оспори аграрния анализ на БАН месец след публикуването му

Посочените данни са неточни и некоректни, отбелязва в коментар до Българската академия на науките Десислава Танева

МЗХ и БАН, Стефан ВоденичаровОтчетеният спад на Бутната добавена стойност (БДС) на земеделието в националната икономика до 5 процента се дължи на ръста на останалите сектори в държавата. В развитите страни делът на аграрния сектор в БДС е много по-нисък, като за Европейския съюз той е средно 1.2%. Това отбелязва в коментар към Годишния доклад 2016 г. на Института за икономически изследвания (ИИИ) към БАН земеделският министър Десислава Танева. Писмото, публикувано на страницата на министерството на земеделието и храните, е адресирано до директора на ИИИ проф. Александър Тасев и до председателя на академията акад. Стефан Воденичаров. Коментарът се появява почти месец след публикуването на годишния доклад на института към БАН.

Писмото на земеделският министър оспорва посочените в доклада на БАН ниски проценти на българското производство на ябълки, домати, месо и мляко. „Средно за последните 5 години (2011 – 2015 г.) при продукти като хляб, агнешко месо, яйца, кисело мляко, краве сирене, кашкавал, череши, кайсии и други, българското производство формира около или над 90% от вътрешното потребление“, се казва в писмото. При прясното мляко, телешкото месо, доматите, краставиците, пипера, ябълките и прасковите този процент е между 60 и 80 на сто, според министерството. Изключения са свинското и пилешкото, при които има значителен внос, но тези продукти се използват предимно от месопреработвателите. При това българското пилешко реализира износ, отбелязва коментарът.

Положителното търговско салдо при експорта на български селскостопански продукти надхвърля 2 млрд. лв. през 2015 г. като обемът му е 7-8 млрд. лв. годишно, се казва още в обръщението до БАН.

Писмото признава, че най-големият износ се формира от продукти с ниска добавена стойност като зърнените и маслодайните култури. Сред продуктите с добавена стойност, чиито експорт е увеличен няколко пъти, са слънчогледовото масло, тестени и тютюневи изделия, преработени плодове и зеленчуци.

Препоръките, които от БАН са направили за намаляване на диспропорциите в основните сектори и подсектори, вече се изпълняват, посочват от МЗХ.

В коментара на земеделския министър се заключава още, че посочените данни на БАН са неточни и некоректни.

 

 

Leave a Comment