Представител на ЕК изслуша проблемите на 4 асоциации при прилагането на ПРСР

Васил ГрудевПредставители на четири земеделски асоциации проведоха среща с Михаел Пилке от Главна дирекция „Агри“ на Европейската комисия (ЕК) относно проблемите при прилагане на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020. Както е известно, предложенията за изменения на програмата могат да се направят до края на месец юли. Асоциациите, които са получили възможност да беседват с представителя на ЕК, са „Биопродукти“, Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП), Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и Асоциацията на младите фермери. На срещите е участвал и зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев.

За оранжерийните производители е от съществено значение таванът на проектите по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ да не бъде намален от 1.5 на 1 млн. евро. (От МЗХ неведнъж са информирали земеделските организации, че при втория и последен прием по мярка 4.1 максималната стойност на проектите ще бъде намалена на 1 млн. € – б.р.) Това е било най-главното в дискусията между БАПОП и експертът от ЕК. От асоциацията са проявили разбиране, че намаленият таван ще осигури финансиране на по-голям брой земеделски стопани. Оранжерийните производители обаче са поискали за тяхното специфично производство с огромни инвестиционни разходи, да бъде създаден отделен ред, който да позволи разработване на проекти с по-висока стойност. С 1 милион евро могат да бъдат създадени стоманено-стъклени оранжерии върху най-много 10 декара. Освен това оранжерийните производители имат съществени по размер плащания за амортизационни отчисления, застраховки и т.н. „Аргументите на асоциацията сякаш не срещнаха разбиране от страна на човека от Брюксел“, коментира след срещата представител на БАПОП. Контра доводът бил, че и други браншове ще поискат „отделен ред“ в наредбата за мярка 4.1.

От АЗПБ са поискали Европейската комисия да се съгласи да бъдат допустими инвестициите за напояване при следващия прием на проекти по подмярка 4.1. Тъй като до момента това от ЕК не са се проинесли, земеделското министерство не може да обяви датите, през които ще е отворена 4.1.

Освен това, от АЗПБ са подчертали неудобството на референтните цени за техника, съоръжения и други, които не отчитат спецификата на конкретните инвестиционни проекти и различните райони, в които се изпълняват. От асоциацията са поискали да бъде създадена оценителна комисия от независими експерти, която да се произнася при драстичното разминаване между референтните цени и описаните разходи в проектите по подмерки 4.1 и 4.2. По време на първия прием по мярка 4.1, МЗХ промени наредбата след старта на мярката, което промени финансовите рамки на доста проекти, са припомнили от АЗПБ.

Бюджетът за мярка 11 „Биологично земеделие“ е твърде малък. Ще настъпи момент, когато биологичните производители ще са в неравностойно положение един спрямо друг. Това са заявили пред Пилке от асоциация „Биопродукти“. Става въпрос за това, че 5-годишният ангажимент на биопроизводителите изтича в различно време и тези, които спрат да получават субсидии по мярката ще са в по-трудна пазарна ситуация спрямо колегите си, които още са бенефициенти. Михаел Пилке е отговорил, че този проблем стои пред всички биопроизводители в ЕС.

Друг проблем, откроен от био асоциацията, е, че биологични производители с дълъг стаж, които за разширили стопанствата си наскоро и по тази причина са в преход, не получават допълнителни точки по мярката за преработвателите 4.2.

 

Leave a Comment