Директните плащания ще се запазят и след 2020 г.

Земеделските министри в ЕС започнаха обсъждания на промените в селскостопанската политика след сегашния програмен период

земяДнес Министерският съвет одобри доклада за неформалното заседание в края на май в Амстердам на министрите на държавите-членки, отговорни за селскостопанската политика и рибарството. По време на заседанието се е обсъждала темата „Храната на бъдещето, бъдещето на храната“ с фокус върху бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 година.

Участниците в срещата са се обединили около мнението, че преди да се поставят на дискусия промените, които следва да бъдат въведени в ОСП, трябва да се направи задълбочен анализ на прилагането й. Посочено е било, че е необходима подкрепа на фермерите, особено в условията на тежка криза, а бюджетът за ОСП да се запази, включително за директните плащания.

Общите насоки за след 2020 г. са, че конкурентоспособността следва да се развива чрез иновации, отваряне на нови пазара, производство на нови продукти с по-висока добавена стойност. Една от целите следва да бъде намаляването на дистанцията между производители и потребители. Трябва да се запазят работните места в сектора и да се засилят и укрепят позициите на фермерите в хранителната верига. Всички са били единодушни, че земеделието трябва да бъде подпомагано и следва да се обърне специално внимание на дребните фермери, които се нуждаят от подкрепа, за да бъдат конкурентноспособни.

1 Comment

  1. зс каза:

    Какво постигна България с водената политика на индустриално земеделие? Създадоха се малко на брой, силни стопанства от порядъка на 10 000 до 1 000 000 дка. На практика създаде милионери и подпомага милионери. Пример- 100 000 дка по 30лв са 3 000 000 лв. и това 7 години подред. Защо? Превърна работниците в крепостни селяни, а собствениците на земя в жалки наемодатели обвързани с на практика неразваляеми договори. От другата страна останаха селяните, които обработваха 2-5 дка зеленчук, 5-10 дка овощни градини за които се правеше и продължава да се прави всичко възможно да бъдат унищожени. Защото субсидирането е несправедливо. Ако превърнем всичко в икономически единици, които допринасят еднакво за развитието на икономиката, държавата ще разберем следното: 1 икономическа единица в зърнопроизводството се равнява приблизително на 80 дка, за които се получава субсидия около 3200 лв в зависимост от декарите, които притежава. В овощарството 1 икономическа единица е 4,5 дка.за които се получава сусидия 180 лв и ако реализираш продукция, което на практика е почти невъзможно, получаваш още по 200 лв на дка, което прави общо 1080лв.В зеленчука е още по- зле. Пчеларството въобще не се субсидира.А животновъдството умишлено се убива. ИЗВОДЪТ ОТ ВСИЧКО ТОВА Е- УМИРАЩИ СЕЛА С БЕДНО НАСЕЛЕНИЕ И АРЕНДАТОРИ МИЛИОНЕРИ!

Leave a Comment