Край на „домашния арест“ за едри преживни, от утре могат да пътуват

тир с телетаКрай на „домашния арест“ под който бяха едрите преживни животни (ЕПЖ) от април досега заради заболяването Заразен нодуларен дерматит (ЗНД). От утре предвижванията на животните са разрешени. От БАБХ съобщиха, че на 15 юли всички ЕПЖ, които са въведени в системата ВетИс ще са ваксинирани.

С приключване на тази операция, която пък започна от месец май, падат и ограниченията за придвижване и транспортиране на ваксинирани животни, включително и неваксинирани ЕПЖ под 6 месечна възраст, родени след 05.07.2016г. от ваксинирани майки, на територията на България, при условие, че са изминали най-малко 28 дни след извършване на ваксинация за ЗНД в обекта на произход. Въвеждането на нови животни в животновъден обект се допуска при условие, че наличните в обекта-получател ЕПЖ са ваксинирани срещу ЗНД, като са изминали най-малко 28 дни от извършването на ваксинацията, или 28 дни от извършването на заключителна дезинфекция, ако в обекта е констатирано огнище на заболяването.

Клането на ЕПЖ с български произход може да се извършва в месодобивни предприятия на територията на цялата страна, а върху месото на закланите животни се поставя здравна маркировка с форма „диамант”. Върху опаковките на месните заготовки, вътрешностите и месните продукти (с изключение на консерви), в които има вложено месо от ЕПЖ с произход Република България също се поставя идентификационна маркировка с форма „диамант”. Добитото месо и продукти от тях се реализира само на територията на страната.

Върху стерилизираните месни продукти (стерилизирани консерви), произведени от месо, добито от ЕПЖ, се поставя идентификационна маркировка с овална форма. Върху месните заготовки и месните продукти, произведени от месо от ЕПЖ с произход различен от български се поставя идентификационна маркировка с овална форма, при условие, че са произведени, съхранявани и с тях е боравено без да влизат в контакт с месо от ЕПЖ и месни заготовки, в които има вложено месо от ЕПЖ с произход България. Те могат да се реализират на територията на страната с търговски документи, а в други държави членки и трети страни се придружават от сертификат по системата “TRACES”.

Мляко, добито от ЕПЖ на територията на Република България може да се използва за човешка консумация и за производството на млечни продукти, само след пастьоризация. То, както и млечните продукти могат да се реализират на територията на страната с търговски документи, а в други държави членки и трети страни, като се придружават от сертификат по системата “TRACES”

Всички животни, които не са регистрирани и ваксинирани до 15 юли 2016 година ще се считат за укрити от собствениците им и при констатиране на огнище на Заразен нодуларен дерматит ще подлежат на унищожаване без обезщетяване.

 

Leave a Comment