Ферми с под 50 овце и кози, и под 20 крави остават без обвързана подкрепа
И овцевъди, и говедовъди ще трябва да доказват с фактури продаденото мляко
Овцевъдите ще са с увеличена субсидия, взета от досегашната помощ за биволи и крави
Министерството на земеделието и храните обявява днес промените в обвързаните плащания, които ще предложи за одобрение на Европейската комисия. Предиобед бе срещата на министър Десислава Танева с животновъдните браншови организации, от 14 часа започнаха преговорите с асоциациите от секторите плодове и зеленчуци.
Част от животновъдите излязоха като попарени от срещата. Предложените промени от МЗХ режат напълно субсидиите от обвързаната подкрепа за стопанствата с под 20 крави и под 50 овце и кози, разказаха пред АгроПловдив участници във форума. Единствено при планинското животновъдство (над 750 м надморска височина) се допуска подпомагане при по-малък брой животни.
Фермите с под 50 овце и под 20 крави ще продължат да получават национални доплащания.
За периода 2017-2020 г. обвързана помощ ще получат собственици на кравеферми, които са запазили 90% от стадото, което са имали през референтната 2009 г. През миналата година изискването бе за поддържане на 70% от референтното поголовие.
Животновъдите с крави под селекционен контрол трябва да докажат с фактури 4 200 литра годишен млекодобив от животно. Предложението на МЗХ е било за по-малко количество, но някои от браншовите организации са настояли лимитът да се вдигне до 4 200 литра. Въпросът с минималното количество мляко ще продължи да се дискутира. За животните, за които не се води селекционен отчет (но са над 20 на брой), е предложен годишен млеконадой от 3 800 литра. Той също трябва да се доказва с фактури. Доходите (приходите) от продажбата на суровината ще се декларират пред НАП с годишните данъчни декларации.
При биволите няма промяна в изискванията.
За овцете под селекционен контрол ще има диференцирано обвързано заплащане. Ако в стадото има под 250 животни, ставката ще е 84 лева за глава. В случай, че стопанството е с по-голям брой овце, плащането се намалява на 65 лева.
Овцевъдите също трябва да доказват с фактури произведеното мляко. Предложено е то да не е по-малко от 90 литра годишно за млечно животно. Тук се е появил спор, при който представители на стопанства автохтонни породи са поискали отчета да не е на литър мляко, тъй като при отглеждане на стари породи не се разчита на висока млечност.
„Доволен съм, най-после субсидиите се изравниха“, коментира след срещата председателят на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров. Един милион от субсидията за биволи и 5 милиона от субсидията за крави са били прехвърлени към овцевъдството, поясни той.
АгроПловдив ще публикува по-пълна информация, когато МЗХ изпрати прессъобщение за срещата.
Защо отрязват парите за обвързана подкрепа на млечните ферми от 10 до 19 животни ?Защо не го обявиха по рано, хората да могат да преминат в месодайно?Сега трябва да се даде възможност на тия ферми да преминат в месодайно, за да могат да получават субсидии за обвързана подкрепа иначе ще се заведат дела в Страсбург и познайте кой ще спечели. Мастити Адвокати за такива доходоносни,лесни дела колкото искаш!България е СОЦИАЛНА ДЪРЖАВА А НЕ ФЕОДАЛИЗЪМ!