Цената на увредената дървесина пада за местното население от 3 на 1 лв. за кубик
Земеделското министерство стартира кампанията „Съхраняваме гората на предците“
През тази година за местното население се намалява цената за добитата увредена дървесина за огрев от 3 на 1 лв. за кубически метър спрямо миналата година. Решението за това е част от мерките за справяне с проблема с короядите по иглолистните дървета в кампанията „Съхраняваме гората на предците“. Тя бе представена вчера в Смолян от зам.-министъра на земеделието и храните доц. Георги Костов.
Повод за инициативата на Министерството на земеделието и храните е тревожното състояние на боровите гори в страната. Голяма част от иглолистните насаждения са създадени през втората половина на миналия век с цел да се намали ерозията и да се подобри водоохранната функция на горите, припомни Костов. Те са извън своя естествен ареал и по тази причина са податливи на нападение от вредители и последващо съхнене, както и на влияние на различни абиотични фактори. Поразената дървесна растителност създава висока опасност от пожари, беше подчертано по време на дискусията.
Изготвен е план с мерки, които трябва да се вземат на територията на областите Смолян и Кърджали, където има най-много поразени насаждения. 80% от повалената дървесина през март 2015 г. от снеголом, е извлечена, като към момента са отложени редовните сечи и с предимство се извършва почистване и извличане на останалата паднала дървесина.
Определени са критериите за наблюдение на поразените площи. Създадена е организация чрез Регионалните дирекции по горите да се изготвят предписания на собствениците на частни и общински имоти, където има налична пострадала дървесина за необходимите мерки. В случай, че собствениците сами не могат да извършат необходимите действия, могат да сключат договор с ЮЦДП. Намалени са административните срокове за извличане на падналата дървесина. Изготвени са инструкции до РДГ, териториалните поделения на държавните предприятия, Асоциациите „Общински гори” и „Горовладелец”.
Главен Комисар Николай Николов, директор на ГД ПБЗН към МВР заяви, че приветства усилията за съвместно решаване на проблема с корояда, който създава висока опасност от пожари. Той акцентира върху необходимостта от създаване и поддържане на горска пътна мрежа и необходимостта от поддържане на широки просеки в горите, които да създават сигурна преграда пред пожарите.