От 18 хиляди тютюнопроизводители, едва 6 хиляди са се регистрирали

среща в МЗХ с тютюнопроизводителиЕдва една трета от тютюнопроизводителите са се вписали в официалния регистър на бранша. Това съобщи Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, в интервю пред БНР. Въпреки че срокът за регистрация бе удължен три пъти, от общо 18 хиляди тютюнопроизводители, записалите се са само около 6 хиляди. Последната дата за регистрация изтече на 25 юли т.г.

Причините за нежеланието на бранша да влезе в „релсите“ на новия закон са различни. Повечето производители нямат сключен договор с търговски фирми за изкупуване на тютюна, а договорите са задължително условие за вписването в Регистъра. Други пък нямат правни основания (документи за собственост, наем или аренда) за ползване на земята. Трети се притесняват от данъците, които ще трябва да плащат, изброи Филев.

Проблемът със сключването на договори с търговци произтичат от факта, че тези договори нямат юридическа стойност и изкупвачите не могат да бъдат задължени да платят взетата тютюневата суровина. Според Филев, Министерството на земеделието и храните трябва да поработи върху формите на самите договори, така че документите да имат тежест пред съда и да гарантират справедливост и ангажименти на двете страни. Така, още преди новия Закон за тютюна и тютюневите изделия да е заработил, се оказва, че той има нужда от преправяне.

Цветан Филев съобщи още, че тютюнопроизводителите от Североизточна България все още очакват тютюна, който са предали на четири търговски фирми през февруари, да им бъде платен. Трима от търговците са обещали плащане към средата на август, четвъртият обаче е обявил, че ще се разплати след като реализира стоката. Кога ще се случи това, от фирмата не са посочили.

Leave a Comment