Растителна защита за периода при лозя
Из бюлетин 16 за растителна защита на БАБХ Пловдив, издаден на 8 август 2016 г. (За контакти виж в края на текста)
ЛОЗЯ
В масиви с качествена растителна защитна отчитаме слаба степен на нападение от маната и сивото гниене по грозда и от слаба до средна степен на нападение от оидума по зърното.
През месец август пръсканията могат да продължат на площи с регистрирана нова или неизчистена зараза. При необходимост да се извършват третирания срещу мана, оидиум и сиво гниене.
При задържане на сухо и горещо време за борба срещу оидиум могат да се прилагат с предимство само контактни, серни средства: – Кумулус ДФ 0.2-0.3%,Тиовит Джет 80 ВГ 0.2%, Солфоликид 0.3%. Да се внимава, при неспазване на часовите ограничения за пръскане и силно слънцегреене могат да се получат нежални пригори.
В добре опазени масиви последните третирания срещу маната може да приключат с контактни фунгициди: Делан, Полирам, Шампион и др. Тази практика спомага и за по-доброто узряване на леторастите.
Шарен гроздов молец /Polychrosis botrana/. Развитие на трето лятно поколение: начало на излюпване 08.08 АЕР Пловдив и АЕР Родопи. Праг на икономическа вредност: десертни сортове 7-8 гъсеници на 100 грозда винени сортове 10-12 гъсеници на 100 грозда. По-уязвими са десертните сортове със светла ципа и мискетов аромат. При доказан праг на вредност, да се извърши пръскане срещу гъсениците на трето поколение по следната схема: – За всички АЕР в периода 12-14,08. Десет до дванадесет дни по-късно третирането да се повтори.
ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ гр. Пловдив бул.”Марица”86, тел/факс 032/62 63 18; 032/62 41 92. E-mail: obdh_plovdiv@abv.bg, Отдел РЗ тел/факс 032 95 94 00; 032 96 08 76. E-mail: prognoza_plovdiv@.abv.bg; rsrz2@abv.bg.
(АгроПловдив съветва стопаните да се абонират в Пловдивската областна дирекция на БАБХ, за да получават несъкратения вариант на бюлетините за растителна защита, в които са посочени повече вредители и и са предложени повече препарати с дозите за третиране!)