Другарят Кастро на 90 г., а кубинците все така бедни, но … щастливи

Фидел КастроДнес бившият кубински лидер и диктатор Фидел Кастро става на 90 години. Грохнал, но все още с привиден или истински дух на борец срещу империализма в лицето на САЩ. Една от последните му прояви тази година (през март) бе писмото до Барак Обама, в което Кастро пише от името на народа си (който обаче вече не се индентифицира с някогашния командир), че Куба няма нужда от подаръците на „империята“.

Самата Куба, по разкази на български пътешественици, е все така бедна страна, чиито граждани не ползват интернет, компютри, лаптопи. Те управляват уникални автомобили на 50-70-годишна възраст, редят се на огромни опашки за колбаси и сирене. Обитават бедни къщи, обзаведени само с най-необходимото. А Хавана е магическо място с грохнали колониални сгради, палми, ухание на пури, вкус на коктейли, ритъм на самба и претъпкани раздрънкани автобуси. Същите пътешественици обаче отбелязват, че кубинците са просто щастливи, защото все още не са впрегнати в страховете и амбицията да правят пари, за да бъдат богати, богати и богати.

Фидел Кастро управлява Острова на свободата цели 49 години – от февруари 1959 до февруари 2008 г. Необяснимо как, но той оцеля след стотици опити да бъде убит. Славеше се с ораторските си умения да говори без почивка в продължение на дълги часове. Бе приятел на Че Гевара, който отдавна го е изместил като любим герой в сърцата на кубинците.

Фидел Кастро е незаконно роден син на Фидел Кастрогалийски имигрант и прислужничката му, който след години се жени за нея и узаконява първородното си момче. Бъдещият лидер на Куба завършва право, жени се, но страстта му към политиката го отклонява от спокойния живот. Още когато е на 21 години, той се присъединява към лявата Ортодоксална партия. През 1952 г. Кастро (тогава е на 28 г.) се кандидатира за място в парламента, но изборите са отменени след военен преврат, оглавяван от генерал Фулхенсио Батиста. После организира нелегални групи за свалянето на Батиста, но е арестуван, осъден на 15 г. затвор и предсрочно освободен. На свобода, Кастро организира успешно въстание срещу режима на Батиста и на 8 януари 1959 г. влиза в двореца му, а месец по-късно става министър-председател.

Като такъв той извършва национализация и отнема на американските милионери всичко, в което са инвестирали дотогава в Острова на развлеченията. Кастро извършва образователна, здравна и аграрна реформи, след които кубинците не стават по-здрави, по-работливи и по-образовани в новата социалистическа държава.

От 17 до 19 април 1961 г. американското правителство провежда военна операция срещу Куба, като организира армия от кубински изгнаници, която нахлува в острова с цел да свали от власт управлението на Кастро. В „Залива на прасетата“ офанзивата безславно приключва и лидерът затвърждава позициите си.

Следва Карибската криза, по време на която светът е пред реална опасност от Трета световна война. В крайна сметка, Хрушчов се съгласява да изнесе от Куба атомните съветски ракети, а Кенеди – американските такива, от Турция.

Фидел Кастро посещава България два пъти – през 1972 и 1976 г.

На 18 февруари 2008 г. Кастро заявява в писмо, че няма отново да приеме поста председател на Държавния съвет и главнокомандващ армията на предстоящото Националното събрание на 24 февруари 2008 г. Другарят Фидел съобщава още, че здравето му е главна причина за неговото решение. Постът заема брат му Раул Кастро, който управлява щастливия остров и до днес.

Leave a Comment