Фал: В. Грудев разполага с една агростатистика, служителите в МЗХ – с друга
56% от трайните насаждения в област Пловдив са винени лозя
Земеделието в брутната добавена стойност на Пловдивско заема едва 5%
Фрапантно различни данни на агростатистиката на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) се сблъскаха днес в театралния салон на Военния клуб в Пловдив. На среща със земеделските производители в областта, на която присъстваха зам.-министърът Васил Грудев и експерти от МЗХ, разликите от данните внезапно се набиха на око след въпрос на председателя на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов.
Изнасяйки статистически данни за Пловдивска област, служител в министерството съобщи, че тютюнопроизводството в областта е с ръст от 75% (ръстове има във всичко – б.р.). С най-голям дял при зърнените и технически култури е пшеницата, която заема 90 на сто от площите, следвана от слънчогледа – с 6%.
Ангел Вукодинов попита Васил Грудев дали увеличението на площите при тютюна е повод за гордост от страна на МЗХ, при положение, че националната помощ за бранша в размер на около 100 млн. лв. годишно се заплаща, за да се премине към алтернативно производство. Вукодинов обърна внимание още, че данните за пшеницата и слънчогледа не му се виждат верни.
„Аз имам други данни за тютюна в областта“, отвърна озадачен Грудев. И цитира числа, от които няма как да се получи 75% ръст на площите. Справката на заместник-министъра показва, че през 2013 г. тютюнът в Пловдивско е заемал 2364 ха, през 2014 г. – 320 ха, през 2015 г. 2077 ха, а през 2016 г. около 2000 ха.
Грудев извади други числа и за зърнените. Той посочи, че пшеницата в областта е върху 60 000 хектара, а слънчогледът върху 36 000. („АгроПловдив“ не веднъж е обръщал внимание върху някои данни на агростатистиката, които браншовите организации опровергават или които стоят нелогично – б.р.)
(Ако може да се вярва) Служителите на МЗХ съобщиха днес, че 56% от трайните насаждения в Пловдивска област представляват винени сортове лозя. На второ място са ябълковите градини, които заемат с 13%.
При зеленчуците най-масово се отглеждат домати – над 50% от всички площи в сектора, следвани от пипера (40%).
Биологичните производители са 431 и представляват 7% от общия брой в страната.
Шест на сто от националното птицевъдство е в областта, а от говедовъдството 12%. Има ръст в броя на животните като той е най-голям при козите (30%).
Земеделието дава 5% от брутната добавена стойност в икономиката на областта.
Прочети още: Асоциация „Български пипер“ опровергава агростатистиката
Средният добив от ябълки е намалял с 1/3 до 461 кг
Парадоксът на доматите: Уж са с повече площи и по-високи добиви, а вносът и цените им растат