10-та изложба на маришките овце се запъна при избора на най-красив коч
Над сто животни от двете породи участваха в конкурси за красота
С над сто Бели и Вакли маришки овце, нагласени като за конкурс за красота, и още толкова стопани и гости премина десетата юбилейна изложба в двора на Аграрния университет (АУ) в Пловдив. Тя бе организирана от развъдната асоциация на двете породи, чиито председател (и водещ на събитието днес) е проф. Дойчо Димов, преподавател в АУ. Университетът също има свои стада от двете породи, чиито най-представителни екземпляри участваха в конкурса за красота, в който се включи за пръв път и представител на земеделското министерство.
Само овцевъдите могат да разберат тръпката, с която стопаните на изложбените животни очакваха последната дума на специалната комисия по избора на най-добро групово представяне, най-красиво шиле, овца и коч от Бялата маришка и Ваклата маришка порода.
И ако комисията решаваше в рамките на пет минути кое животно заслужава най-големи аплодисменти, наградна лента и купа за овцевъда, то най-накрая, когато трябваше да посочи кой е най-красивият вакъл коч, изборът сериозно се запъна. Някой попита не може ли първото място да си поделят два коча, но проф. Димов категорично отказа.
От около десет претенденти в началото, мъжките животни бяха редуцирани до три на полуфинала.
След още няколко минути тихо обсъждане, пред очите на публиката останаха два коча – единият на три, другият – Кубрат – на две години. Първият едър и подстриган на гърба, другият по-млад, малко по-дребен, с решително лице и симетрични тестиси. (Това с тестисите се оказа важен момент в оценяването, тъй като при избора на най-красив Бял маришки коч единият от кандидатите напусна манежа заради по-малък ляв тестис – б.р.)
След дълго умуване, което изнерви кочовете, вдигна максимално адреналина на стопаните и умори публиката, комисията се оказа разединена в преценката си. Медалът обаче все пак отиде при красавеца Кубрат на Трендафил и Мария Петракови от Войсил.
Младото семейство отглежда общо 115 овце, от които 37 са от породата Вакла маришка, а останалите са Лакон и Аваси. До 2010 г. Трендафил работил към строителна фирма, която фалирала и го завлякла с неплатени заплати в размер на 15 хил. лв. Тъй като Мария е израсла сред овцете, семейството с три деца бързо решило накъде да продължи. С кредит Трендафил закупил от Северна България животни от чуждоземните породи, а отскоро, отново по настояване на Мария, в обора влезли и Ваклите маришки овце. Трендафил разказва, че е изнесъл стадото на общинска земя извън Войсил, където има и фургон за него. Работи по 20 часа на ден, спи във фургона и не се връща в селото, а децата идват при него. Жена му също му помага във всичко – дои, храни и извежда животните. Семейството мечтае за доилен агрегат, защото всичките 115 овце минават през ръцете на двамата. И повече – през ръцете на Трендафил, защото Мария има постоянна работа, за да плаща банковия заем. Мъжът признава, че е трудно, но не се оплаква, защото с труда си успява да изхрани семейството си, заедно с бабите и дядовците. Но се надява силно, че някога (но не скоро) ще увеличи овцете до 500.
Сред другите победители в днешните конкурси са Тодор Димовски от с. Борец за най-красиво бяло маришко шиле и Георги Синиклийски от Калояново за най-красива бяла маришка овца.
Маришките овце са сравнително малко на брой в страната и се отглеждат основно в Пловдивска и Пазарджишка област. Белите маришки овце-майки са едва 888 на брой плюс 14 коча. Ваклите са общо 7 580 плюс 307 коча. Тази година са оставени още 1 588 женски агнета за разплод, заедно с още около сто мъжки животни, поясни проф. Дойчо Димов.