Цената на млякото у нас се е повишила с 5,4%
Българските млекопроизводители не са готови за новите реалности на пазара
За периода юли- октомври 2016 година цената на млякото у нас се е повишила с 5,4% , което дори е над средното за ЕС, пишат в анализ експертите на фондация „Интелиагро. Те отбелязват, че от няколко месеца е налице трайна тенденция за повишаване на цените и възстановяване на глобалния пазар. Заради медийния шум около мерките за ограничаване на сектора, част от които се изразяват в отпускането на поредния финансов пакет с помощи- европейски и национални, тази тенденция е останала незабележима за мнозина. Поскъпването на млякото през октомври спрямо юли тази година е с малко над 8%. Още преди да се отчете ефекта от субсидираната подкрепа на сектора, през август е отбелязан спад в производството на мляко в ЕС с 1,9%.
Експертите смятат, че възобновеното търсене на суровина от Китай и свиващото се производство ще са в основата на възстановяването на цените на млякото през 2017 г.
Според тях българските млекопроизводители не са подготвени за новите реалности на пазара. Основната причина за това е неефективността на българското млечно говедовъдство при което средното производство е с близо два пъти по-ниско от това в ЕС. Негативно върху изрядните фермери се отразява огромният сив сектор, който надминава 50% от суровото мляко, и е стимулиран от държавата. Освен това липсва адекватен контрол върху преработвателите и крайната продукция, която се предлага в търговската мрежа. Обвързаното подпомагане в сектора е със социален, отколкото със стопански характер, и стимулира притежаването на животни, но не и животновъдството. Развъдната дейност пък се е превърнала във форма на субсидирана заетост, вместо да е инструмент за повишаване качеството на стадата, заключават експертите.