Новата пчеларска програма стартира от 21 ноември с бюджет от 4,6 млн. лева
За пръв път за подпомагане ще могат да кандидатствати признат групи и организации на пчелари
От 21 ноември стартира приемът за 2017 година по новата Национална програма по пчеларство, като заявления ще се приемат до 2 декември, съобщиха от ДФЗ днес. Определеният общ бюджет е в размер на 4 579 020 лева. В това число влизат 359 139 лева по мярка А, която е свързана с подпомагане на пчеларите за закупуване на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелния мед. Кандидатите, които отглеждат от 20 до 100 пчелни семейства, ще бъдат подпомагани при закупуването на центрофуги, ножове за разпечатване, матуратори, восъкотопилки, вани за разпечатване. Размерът на финансовата помощ е определен в програмата на 50% и не повече от 2 500 лв. за цялата дейност.
За борба срещу болестите по пчелите (мярка Б) се предвижда финансиране от 1 795 694 лева.
Стопаните, отглеждащи между 20 и 100 пчелни семейства, които се занимават с подвижно пчеларство, ще могат да получат финансово подпомагане за закупуване на нов прикачен пчеларски инвентар по мярка В, по която са предвидени общо 89 785 лева. По нея ще се подпомага закупуването на нови пчеларски ремаркета и пчеларски платформи с минимална вместимост 10 кошера, както и системи прикачен инвентар, включващи пчеларско ремарке (колесар) и пчеларска платформа с посочената вместимост. Размерът на финансовата помощ е определен в програмата на 50% и не повече от 2 500 лв. за цялата дейност.
С цел подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти се предвижда възможност пчеларите да получат финансово подпомагане (мярка Г) за извършването на лабораторни анализи на произведения мед. Бюджетът по мярка Г е 44 892 лева.
За подновяване на пчеларските кошери (Мярка Д) са предвидени общо 2 289 510 лв. за закупуването на нови кошери, пчелни семейства и пчелни майки.
Националната програма по пчеларство за периода 2017-2019 г. е с общ бюджет от приблизително 14.28 млн. лева, от които 50 на сто са осигурени от ЕС и 50% – от националния бюджет.
Интензитетът на подпомагането за физически и юридически лица се запазва до нивата от предходния програмен период – 80% по мерки Б и Г и 70% от инвестираните средства в нови отводки и пчелни майки. Единствено за закупуване на нови кошери е определен различен интензитет – 50 на сто.
От тази година по програмата ще се допуска и участието на признати организации на производители на мед и пчелни продукти. Организациите трябва да са одобрени по реда на Наредба № 12 от 5.05.2015 г. на министъра на земеделието и храните. Те ще могат да се възползват от подпомагане за третиране срещу вароатозата по мярка Б, за извършване на физикохимичен анализ на пчелния мед по мярка Г, както и за закупуване на отводки и пчелни майки при условията на мярка Д от програмата. На организациите на производители ще бъде предоставяна финансова помощ в размер от 85 на сто от извършените разходи по мерки Б и Г, както и до 75% от стойността на закупените отводки и 80% от стойността на пчелните майки.
Важно за пчеларите, които ще кандидатстват за подпомагане по Националната програма по пчеларство за периода 2017-2019 г., е изменението на срока за изпълнение на дейностите – от 1 август 2016 година до 31 юли 2017 година.