Неясният хороскоп на социолозите: От 4 до 7 партии в Парламента

деца и люлка

Някои агенции дават 9% разлика между ГЕРБ и БСП

Малките с шанс да прескочат бариерата са РЗС на Яне Янев, коалицията на Иван Костов и движението на Меглена Кунева и НФСБ на Валери Симеонов

Огромно разминаване в последните проучвания на социологическите агенции показа, че техните „хороскопи“ за изборите не могат да се преборят с проблема, че самите избиратели не са решили твърдо кого да натоварят с доверието си.

Агенциите за проучване на обществените нагласи са единодушни само в това, че 4 партии със сигурност ще вкарат депутати в Народното събрание. Това са ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака“.

Остават обаче два хикса  – колко от малките партии ще прескочат четирипроцентната бариера. И  безспорно ли е лидерството на ГЕРБ?

Вече стана ясно, че всички агенции отчитат първенството на ГЕРБ. Разликата между техните данни обаче е недопустиво висока. Според някои ГЕРБ изпреварва БСП едва с 0.5% („Галъп интернешънъл“ и „Сова Харис“), според други – с 9 (НЦИОМ).

Социолозите посочват, че избирателна активност ще е между 55 и 60%.

Прогнозите на „Галъп“ за дела на партиите от подадените гласове са: ГЕРБ 29-35%, или около 1.1 млн. избиратели, БСП 28-32%, или около 1.05 млн., ДПС 10-12%, или около 385 хил., „Атака“ 7-9%, или около 280 хил., „Движение България на гражданите“ 3-5%, или около 140 хил. гласа.

Изследването на „Галъп“ показва, че доверието в бившия министър-председател Бойко Борисов е 27% в началото на май – колкото и месец по-рано, а Сергей Станишев е одобряван от 28% или с 3% повече от миналия месец, припомня Медиапул.

ДПС е с традиционно стабилно присъствие, което му гарантира участие в следващия парламент с обичайната му позиция на на трета политическа сила.

„Атака“ бележи отчетлив ръст след началото на протестите, което я прави сигурен участник в новото Народно събрание, макар и не със заявената от Сидеров големина на парламентарната им група“, казват социолозите от Галъп.

„Движение България на гражданите“ има потенциал да влезе в парламента, но това ще изисква сериозна мобилизация на симпатизантите му, пак според „Галъп“.

Според проучването на агенция „Медиана“, публикувано в „Труд“ и извършено между 6 и 8 май сред 1000 души с директни анкети, ако изборите са днес, ГЕРБ получава 32% от гласовете в урните, „Коалиция за България“ – 31.5 на сто, ДПС – 11.6%, „Атака“ – 8%.

Партията на Меглена Кунева е на границата на влизането в парламента с 4% от гласовете.

Прогнозите са при 3.3 млн. гласували или в същата рамка на активност 55-60%.

Националният център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) дава значително по-голяма разлика между първата и втората политическа сила – близо 9%. При избирателна активност от около 55% за ГЕРБ биха гласували 34%, за Коалиция за България – 25%, ДПС – 13% , „Атака“ – 9%.

19% от обявилите, че ще гласуват, смятат да дадат гласа си за други партии, коментира пред БНР директорът на държавния център Лидия Йорданова.

Именно тук са равните възможности на четири от по-малките партии да прескочат изборната бариера от 4%. Тя ги изброи, като уточни, че за нито една от тях няма данни да са с по-големи шансове от другите: Национален фронт за спасение на България (с лидер собственикът на телевизия СКАТ Валери Симеонов), РЗС с лидер Яне Янев, Коалиция ДСБ – БДФ, и партията на Меглена Кунева „Движение България на гражданите“.

При това положение неизвестната е дали следващият парламент ще е от четири партии, или от пет до седем партии, каза Лидия Йорданова.

В четвъртък изследването на „Алфа Рисърч“, извършено между 7 и 8 май по поръчка на „Дневник“, показа същите изводи като останалите социологически агенции. Според данните на социолозите в следващия парламент със сигурност място ще намерят ГЕРБ с подкрепа от 33%, изчислени на база гласуващи, БСП с 28%, ДПС с 10% и „Атака“ със 7.5%. Почти сигурно е влизането в парламента на партията на Меглена Кунева „Движение България на гражданите“ с 4 на сто.

Пет други партии – ДСБ, НФСБ, СДС, РЗС, ВМРО – събират между 2 и 2.7% от действителните гласове, посочиха още от „Алфа Рисърч“. При определено стечение на обстоятелствата – ниска избирателна активност и силна мобилизация те биха могли да се доближат до чертата и да поднесат изненада, въпреки че към момента този сценарий е по-малко вероятен, коментираха от агенцията.

Според агенцията „Скала“, чието изследване е проведено в периода 2-6 май по поръчка на Агенция ПИК, избирателната активност ще е около и малко над 60%, като се е повишила спрямо изследванията й през март и април. Хората, които са решили как да гласуват, са около 75-80% от изявилите нагласа да се явят пред урните. Колебаещите кого да подкрепят са около 700 хиляди души при заявили, че ще гласуват, около 3.8 млн. души.

Прогнозата на „Скала“ е следната: ГЕРБ – 28-32%, БСП – 28-32%, ДПС – 11-13%, „Атака“ – 8-10%, „Движение България на гражданите“ – 4-6%, ДСБ – 3-5%, НФСБ – 3-4%, РЗС – 2-4%, СДС – 2-4%, Нова алтернатива (с лидер Николай Цонев) – 1-3%, ВМРО-БНД – 1-2%, Център – Свобода и достойнство (НДСВ и Народна партия Свобода и достойнство с лидер Касим Дал) – 1-2%, всички други – до 1%.

„Все някоя от тези партии ще „излезе” извън посочените интервали. Затова е добре хората да гласуват съобразно своите предпочитания, без да се влияят от множеството проучвания и прогнози“, препоръчва Цветозар Томов от „Скала“.

Томов смята, че най-вероятно е следващият Парламент да бъде 6-партиен. Но партиите в него могат да бъдат и 7, и 5, и дори 4. От това ще зависи и броя на депутатските мандати за водещите партии. Изглежда обаче много слабо вероятно партията победител да вземе повече от 90 мандата. „За съставянето на правителство ще й е нужна подкрепа минимум на още две парламентарно представени партии“, посочва Томов пред ПИК.

 

Leave a Comment