Розобер в 6 часа! Градините гъмжат от народ
Изкупната цена на розите е 3 лв./кг, но рязко ще падне, предрекоха от най-голямата розоварна в страната
Пазарната цена на розовото масло е над 6000 евро за килограм, печалбата на дестилериите – 500 евро
АгроПловдив
Ухание в мрака
В 6 часа сутринта, точно преди да изгрее слънцуто, Мария Ваклева и Денка Атанасова от Старо Железаре са започнали да пълнят първите чували с розов цвят. Облечени са дебело, за да не ги драскат тръните на цветята, и защото в 6 е още хладно. Градината, в която са, ухае, а розите на живо са по-красиви и от най-майсторската снимка. От три дни двете жени – майка и дъщеря, са в насаждението на Делчо Пашкулов от селото и ще останат до края на месеца. Най-вероятно тогава ще приключи розоберът, който тази година подрани с около седмица.
В 9 часа, когато Делчо пристига с буса да ги качи тях и розовия цвят, градината отново разцъфтява. Уж току-що са обрали всички цъфнали рози, но докато минат през всички редове, в първите пъпките вече са се отворили и са станали за откъсване. В розобера обаче има правило: бере се до 9-10 часа. Ако хората са малко, а цветът изобилен – може и до по-късно.
Надницата и печалбата
За три часа двете жени пълнят общо 4-5 чувала, като всеки един тежи между 13 и 15 килограма. Надницата е 0.60 лева за кило. Мария обяснява, че ако човек е сръчен може да откъсне на ден най-много 30 килограма цвят за 3 часа. Ако бере 6 часа – двойно повече. „Това са 20-30 лева на ден, прави сметка жената. Но тези пари са само при масовия цъфтеж. В началото дневната заработка е към 12 лева. „Хващаме се всяка година в градината на Делчо, защото работата е приятна. Когато се върна вкъщи, усещам че дрехите и ръцете ми миришат на рози. И цялата къща започва да ухае“, разказа Денка.
Собственикът на 5-те декара градина край селото Делчо Пашкулев казва, че тази година изкупната ценана цвета е
тръгнала добре. „Лани започна от 1.80 лева и чак накрая стана 3 лева“, поясни той. Преди 2-3 години пък розовият цвят се е изкупувал за 1.20 лева. „Тогава много се чудех дали да не изкореня градината – никакви пари не ми носеше“, призна той. Розите са насадени преди 8 години, на мястото на лозе, което Делчо изкоренил. Отказал се от него заради косовете, които се заселили в близките тополи. „Когато гроздето узрееше, птиците изведнъж го нападаха и само за няколко часа го обираха до зърно“, разказа фермерът.
Сметките на Делчо са, че тази година ще набере към 350 кг цвят от декар. Парцелът му е 5 декара, но като махне пътя остават 3800 квадрата. Ако мястото беше поливно, реколтата щеше да е 700 килограма рози от декар. Но не е. Като се разплати с берачите и извади разходите за трите пръскания срещу мани и въшки, както и за 4-те орани, които е направил, за Делчо няма да остане много. той обаче не се оплаква. Надява се само да се задържи тази изкупна цена.
При розобер всички сметки се разчистват в деня. Купувачите на цвета теглят и плащат веднага на собственика, той също отброява надницата и се разплаща с берачите, за да дойдат и на следващия ден.
Розоварната – на пълни обороти
Най-близката до Старо Железаре розоварна е в Черноземен. Собствениците на дестилерията твърдят, че тя е първото частно
предприятие и е най-голямото в страната. Капацитетът му е 300 килограма розово масло за година.
„Днес за първи ден ще работим 12 часа – розите вече се берат масово и непрекъснато пристига цвят“, посочи управителят Стефан Иванов, който е и съсобственик в розоварната на Скакалечкови. Фирмата собственик „Розабул“ООД притежава и 1700 декара свои розови градини, в които днес сутринта е имало берачи.
Три часа разлика – от цвета до маслото
Набраният розов цвят се изсипва в казани в обем 10 кубика. Всеки един казан – а те са десетина в дестилерията, поема до 1 тон цвят и 9 тона вода. Водата, нагрята до пара от мазутен котел, пълни казана и в тази гореща сауна цветът остава два часа и половина. Ароматните пари се поемат от абсорбатор, който ги излива през лулата в охладител, а оттам в кохобационни колони за вторична дестилация. „Там стократно изпаряваме и втечняваме течността дотогава докато се превърне в розово масло“, описа процеса Стефан Иванов. От зареждането на казаните с розов цвят до превръщането му в масло миналат около 3 часа.
3500 кг рози = 1 килограм масло = 6000 евро
„Не се печели много от розовото масло“, каза много убедено Стефан Иванов. Един килограм розово масло се добива от 3500 кг цвят. Маслото не е борсова стока, защото произведените в света количества са малко. Миналата година розовото масло достигна връх в чената си – над 6000 евро за килограм.
„Нашата цел е да успее да си докараме печалба от 500 евро за всеки произведен килограм р0зово масло“, призна управителят. Той обаче отбеляза, че ако изкупната цена на цветята се запази 3 лева за килограм, тази цел няма да е лесна за постигане. Иванов предрече, че от понеделник нататък цветът рязко ще поеме надолу и цената ще падне. Това обаче е под въпрос, тъй като броят на розоварните в страната непрекъснато расте, както и конкуренцията между тях. В момента те са около 50, но кандидатите да влязат в този бизнес не намаляват.