За Рождество: Жива кавказка ела грейва тази вечер в Пловдив
Жива кавказка ела ще грейне тази вечер на площад „Стефан Стамболов“ в Пловдив, за да отбележи приближаването на големия християнски празник Рождество Христово. Традицията градът да посрещне Новата година с украсено живо дърво ще бъде спазена и тази година.
Кавказката ела е засадена преди 2 години и е на мястото на елхата, символизираща раждането на 300-хилядния пловдивчанин през 70-те години на миналия век. Старото дърво, което се украсяваше предишни години, бе повалено от силна лятна буря през 2014 г.
Кметът ще запали символично светлините на празничната елха, а в церемонията ще се включат талантите от Хора на пловдивските момчета „Стефка Благоева“ и танцьорите от ансамбъл „Тракия“. По повод празника е предвидена и заря.
От Община Пловдив отправят покана към гражданите да се присъединят към празника на площад „Стефан Стамболов“ тази вечер от 18.00 часа.
Тази вечер от 17.30 ч. ще бъде запалена и елхата на Лапидариума в Стария град. Почетният консул на Република Армения г-н Ехиязар Узунян ще направи това и ще даде старт на Празниците на светлината и надеждата. Организатори са Общинския институт „Старинен Пловдив”, Сдружението на чехи, словаци и приятели в Пловдив, фондация „Пловдив 2019” и община Пловдив. На събитието ще присъстват официални гости от посолствата на Република Чехия и Република Словакия в България и представители на общностите в града.
Тази година в празниците са включени наистина разнообразни по своя характер събития, засягащи светлината, хляба, християнските образи и символи, фотографията и разбира се, музиката.
В Балабановата къща ще има отгласи от Средновековието. От 15.00 часа на 1-ви декември Мария Шуманска ще показва как се правят рязани свещи – изкуство, повлияно от бароковите форми на XVI век и „запазена марка” на венецианските майстори. Малко по-късно, от 16.00 часа, пак там ще бъде открита изложба с информационни пана и фотоси „Карел IV – владетелят, държавникът и неговата епоха”, посветена на 700 г. от рождението на чешкия и немски крал и Римски император. Посетителите ще се докоснат до всестранно развитата личност на Карел IV, ще видят архитектурните шедьоври от неговото време, ще надникнат в средновековния свят и чрез научно-популярните текстове в една книжка, посветена на бележитата годишнина. Изложбата ще бъде до 9-ти януари 2017 г.
В къща Недкович ще се завърнете към българската традиция с изложбата „Коледен кът” на обредни хлябове и коледни сувенири. Дългогодишният педагог Дорка Четрафилова и клуб „Здраве” ще представят магията на хляба – от месенето до символиката му. Освен това посетителите ще видят традиционни коледни картички и украса. Изложбата ще бъде открита на 3-ти декември и ще продължи до 6-ти януари 2017 г.
На 5-ти декември Малката християнска базилика приютява изложба с мозаечни пана – „Християнското наследство – образи и символи”, на Ирена Янчева. Авторката е вдъхновена от света на мозайките още в нейния роден град Пловдив. По-късно се обучава в Торонто при известните художници на мозайки Акрам и Фадиа Габра. А в настоящата изложба представя своето авторско виждане за много древни символи. Изложбата може да бъде посетена до 10-ти януари 2017 г.
Малката коледна разходка във времето и пространството ще завърши с концерт на словашкия ансамбъл „Челомания” на 8-ми декември от 19 часа в Балабановата къща. Концертът е организиран от посолството на Република Словакия по повод приключването председателството на Словакия на Съвета на ЕС. Известните челисти Йозеф Луптак, Йозеф Подхорански, Евген Прохац и Ян Славик ще изпълнят адаптации и оригинални композиции, създадени за ансамбъла. Репертоарът им включва произведения от барока до наши дни.