Сухото и топло време дава възможност да се погрижите за овошките

Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ – БАН

128917071356333След краткотрайните зимни прояви на времето, с валежи от сняг и отрицателни минимални температури, на места под минус 10°С (Видин – 12°С, Кнежа – 13°С, София – 10°С, Кюстендил -11°С, Благоевград -10°С, Чирпан – 11°С), в началото на първото десетдневие на декември настъпи повишение на температурите.

На много места в полските райони максималните температури достигнаха стойности до 8-12°С и бързо стопиха образувалата се снежната покривка в западните и на места в крайните южни райони на страната .

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. В началото на периода прогнозираните температури ще останат в граници, които ще поддържат в покой зимуващите земеделски култури.

В края на първото десетдневие на декември се очаква затопляне и значителна промяна в агрометеорологичните условия.

На много места в страната се прогнозират максимални температури над 10-12 градуса и средноденонощни – над биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури.

В част от южните райони и по Черноморието през втората половина от периода не е изключено да се създадат условия за възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви, но промяна във фенологичните им фази не се очаква.

В средата на декември при пшеницата и ечемика ще преобладават посевите във фазите трети лист и братене. Изключения ще се наблюдават главно при късно засетите, през ноември, зимни житни култури, които са във фаза поникване и начален стадий на листообразуване. При посевите с рапица ще преобладава фаза розетка.

През повечето дни от периода очакваното относително сухо време ще позволява провеждането на някои есенни растително-защитни дейности при трайните насаждения – унищожаване на растителните остатъци, в които зимуват редица вредители, третиране на овошките с 2% бордолезов р-р.

През периода в южните райони условията ще бъдат подходящи за предзимна сеитба на някои студоустойчиви зеленчукови култури (грах, бакла, моркови, спанак, магданоз и др.).

Leave a Comment