Ликвидират птицеферми в Пловдивско, които не са въвели мерки срещу Инфлуенца!

Хора с настинки могат да получат усложнения при заразяване с вируса на птичия грип, предупреждават от БАБХ
Патици мюлари

Патици мюлари

„Поради най-голям брой констатирани огнища на заболяването Инфлуенца по птиците в Област Пловдив и високата концентрация на промишлени птицевъдни обекти в Областта, с цел максимално бързо да бъде ограничено и ликвидирано заболяването беше взето решение за умъртвяване по хуманен начин на всички птици във ферми, в които не са въведени мерки за биосигурност в радиус 1 километър около констатираните огнища.“ Това съобщиха днес след заседание на Националния оперативен щаб за контрол и ликвидиране на заболяването Инфлуенца по птиците от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

В Пловдивско със съдействието на органите на МВР и ДАНС е въведен контролно-пропускателен режим на всички пътни превозни средства в 3-километровата предпазна зона около фермите с констатирано наличие на Инфлуенца. За да се избегне евентуално разнасяне на вируса е забранен достъпът на екарисажни коли в предпазната зона около огнищата. Към днешна дата огнищата с инфлуенца в областта са 7 при 15 установени досега в страната. Те се намират в Скутаре, Маноле, Белозем (2 ферми), Пъдарско, Манолско конаре и Калековец. Във всички ферми се отглеждат патици. Те ще бъдат унищожени днес и утре, 31 декември.

В страната вече е констатирано 15-то огнище на Инфлуенца по птиците (птичи грип), е отчетено на заседанието на щаба. В него участват представители на Министерство на земеделието и храните, Министерство на здравето, Министерство на вътрешните работи и Държавната агенция за национална сигурност. Считано от 16-ти декември (датата на първото подозрение) са констатирани 14 огнищата на Инфлуенца при птиците при домашни стада от пет административни Области на страната – Видин (четири огнища при домашни птици), Враца (едно огнище при зеленоглави патици мюлари във ферма), София-област (едно огнище при домашни птици), Пловдив (седем огнища в стопанства за патици) и Монтана (едно огнище при домашни птици). Констатирано е едно огнище на болестта при диви птици в Област Ямбол (намерени мъртви две чапли).

Всички хора, които имат контакт с болни птици трябва да предприемат мерки за индивидуална защита, както и профилактично лечение с противогрипни препарати след консултация с личния си лекар. Категорично се забранява достъпът на хора, които не са клинично здрави, в грипно, или предгрипно състояние  състояние, поради възможност от комбинация с вируса на инфлуенцата и усложнения при човешкото здраве.

Със Заповед на министъра на земеделието и храните Десислава Танева се въвежда забрана за достъп на външни лица, както и любителския риболов във водоемите и местата, обитавани от диви мигриращи птици, както следва:

–           Дуранкулашко езеро – Област Добрич

–           Шабленски езерен комплекс – Област Добрич

–           Варненско – Белославски езерен комплекс – Област Варна

–           Резерват Сребърна – Област Силистра

–           Комплекс Калимок – Области Русе и Силистра

–           Комплекс Беленски области – Област Плевен

–           Рибарници Мечка – Област Русе

–           Поморийско езеро- Област Бургас

–           Атанасовско езеро – Област Бургас

–           Бургаско езеро  – Област Бургас

–           Комплекс Мандра – Пода – Област Бургас

–           Комплекс Стралджа – Област Бургас и Ямбол

–           Язовир Овчарица –  Област Ямбол, Хасково, Стара Загора и Сливен

–           Язовир Малко Шарково – Област Ямбол

–           Язовир Огоста – Област Монтана

–           Рибарници Орсоя – Област Монтана

–           Язовир Пясъчник – Област Пловдив

Leave a Comment