Заводът за разсади в Пловдив е затрупан от поръчки за жълт смил и бял равнец
За пръв път у нас маслодайната билка ще се отглежда в индустриални количества, зърнопроизводители също ще се пробват
Земеделците трябва внимателно да наблюдават растенията на полето, които уж са сухоустойчиви, но не съвсем, съветва агрономът Ради Радев
Отглеждането на жълт смил и бял равнец ще е хит през 2017 година. Това предвижда Ради Радев, който управлява производството на здрави и добре развити разсади в популярния завод в Пловдив. Миналата година от фирма „Полимекс-София“, която управлява завода, информираха, че маточината ще е на мода и това се потвърди.
Поръчките към предприятието за разсади от жълт смил от сорта Helichrysum italicum са започнали още от миналата година. Многогодишната диворастяща билка е позната у нас под името безсмъртниче, каменно цвете и други. В Европа са създадени сортове, които образуват по-голяма листна маса, необходима за производството на повече етерично масло. То е изключително лечебно, използва се както във фармацията и особено в хомеопатията, така и в козметиката. Изсушената надземна част пък служи за направата на билков чай.
„Тъй като за пръв път у нас жълтият смил ще се отглежда с индустриална цел, трябваше да направим сериозни проучвания за технологията за отглеждане на разсади. Освен това решихме да не рискуваме със семена на клиентите, тъй като не сме сигурни в техните качества. Обърнахме се към западноевропейски производители, откъдето ги закупуваме“, поясни Ради Радев.
Семената са смайващо дребни. В един грам те наброяват 12 хиляди. При засаждането отиват 3 хиляди броя разсади на декар. Един килограм семена струва 24 хиляди евро.
Вегетационният период от засяване на семето до израстването му като здрав, годен за засаждане разсад, е между 100 и 120 дни. Като цяло производителите бързат разсадът да е готов за засаждане през април, но принципно той може да се изнася на открито целогодишно. „Засаждането е пролетно и есенно, и нашият съвет към земеделците е да изберат варианта за есенно засаждане, тъй като тогава цената на разсада е с 30-40% по-ниска. Причината е ясна – разходите за отопление липсват“, посочи агрономът.
Проучванията на Ради Радев върху биологията на сорта Helichrysum italicum му дават основание да даде съвети на бъдещите производители. „Те знаят, че жълтият смил е сухоустойчив и се успокояват, че точно такава култура им трябва заради летните засушавания у нас. Някои от тях са зърнопроизводители от района на Добрич, решили да се спасят от сушата с отглеждането на смила. Вярно е, че е сухоустойчив, но това не значи, че вирее без влага. Билката масово се реколтира за производство на масло на островите Сардиния и Корсика, както и в средиземноморските държави. Нека да не пропускаме факта, че там атмосферната влажност е много висока и жълтият смил си осигурява необходимата влага именно от нея. Затова предупреждавам клиентите ни, че трябва все пак да подсигурят с вода растенията. В България нямаме опит в отглеждането на тази билка, затова производителите трябва да следят внимателно тази година физиологията на растенията на полето и да отговорят на нуждите им“, съветва Радев.
Поръчките на производство на разсад на жълт смил не са многобройни, но са за големи полета. Маслодайното растение ще се отглежда както в Добрич, така и по поречието на Тунджа и на Марица от Хасково на юг. Всъщност, полетата ще са в близост до рафинериите на етерични масла, откъдето явно имат поръчки за износ.
Заедно с жълтия смил, земеделците поръчват и разсадопроизводство на бял равнец, който също е обявен от преработвателите за култура, която ще изкупуват.
В Завода за разсади в Пловдив работят шест дипломирани агрономи. Той е върху 8 декара производствена оранжерийна площ, която е изцяло отоплена. В него в момента растат два милиона стръка разсади – различни зеленчуци, ягоди, билки. Работата в завода е целогодишна – 52/7 (седмици/дни).
Прочети още: Заводът за разсади край Пловдив приложи световния опит и го подобри
Завод за разсади в Пловдив работи за над 300 производители на зеленчуци и цветя