Коментари на пчелари: Промените в Наредба 10 са една недомислица!

работна среда в пчелинаПчеларите са категорично против подготвяните промени в Наредба 10 за регистрация и идентификация на пчелните семейства. Това се вижда в публикуваните коментари към проектонаредбата в портала за обществено обсъждане на нормативни актове. Сред тях няма нито един, който да подкрепя измененията.

„Какво не работи при сегашната идентификация на кошери с пчелни семейства? Аз притежавам регистриран животновъден обект, с регистрирани в него кошери. Какъв е проблема с досегашната номерация, която съм направил с “блажна“ боя на челната страна на капака на кошера? И друго, сега моите регистрирани кошери с пчелни семейства не са ли вписани във ВЕТИС?“, недоумява един от коментаторите.

Друг пчелар смята да се дерегистрира, ако се въведе новата наредба: „Моето мнение, е че промяна на една наредба няма да доведе да извеждане на светло на нерегистрираните пчелни семейства, ако това е целта на промените. Предвиждам обратния ефект, и аз лично ще си спра регистрацията на пчелните семейства.“

Тази наредба е една недомислица„, пише без да се церемони друг пчелар. „Пчелното семейство не е овца, крава, коза или кокошка. През активния сезон може да претърпи множество изменения, всяко от които трябва да бъде отбелязано според въпросната наредба. Тези действия освен че ще ни натоварят финансово, ще ни отнемат от така ценното ни време през активния сезон. Превръщате ни в бюрократи и писерушки. Вместо да правим това което умеем, трябва да си губим времето и да тичаме насам натам и да се занимаваме с бумащина и документи от които не виждам някаква полза. Досегашната идефикация си функционира много добре. С две отбелязвания на актуалното състояние на семействата, в началото на сезона и в края, е достатъчно за да се води една достоверна статистика.“

Цената, която пчеларите трябва да платят след приемане на наредбата е в следващия коментар. „Първо ни замазаха очите с думите „Табелките ще струват 40 стотинки на кошер“ – това беше лъжа, но някои колеги повярваха, че е възможно. След това ни се обясняваше как всичко щяло да бъде безплатно – естествено безплатен обяд няма. В същото време БАБХ си обнови ценоразписа, а тогава умряха и последните наивници, които вярваха, че това няма да засегне сектора. Както и предполагахме всяка промяна във ВетИС ще се заплаща, а цената на табелките може да стигне до няколко лева. При 100 семейства, ако 2-3 пъти им смениш табелките, това удоволствие ще ти струва МИНИМУМ 1000 ЛЕВА. Колко български пчелари могат да си го позволят и обосновани ли са тези разходи?“

Общо осем коментара на пчелари има в портала, а най-вероятно и следващите до 22 януари ще са отрицателни. Въпросът е доколко мнението на бранша има тежест и дали множеството браншови организации при пчеларите са входирали писмени становища в МЗХ.

 

Leave a Comment