Кр. Кумчев: Промяната в договорите за аренда е удар срещу трайните насаждения
Не можеш да инвестираш в овощна градина, капково напояване или склад с договор за наем
„Само хора, които имат бегла представа за практическото земеделие, могат да гласуват за изискването договорите за аренда да се сключват със собствениците на 51% от земята“. Така известният фермер от Пловдив Красимир Кумчев коментира новия текст в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), който тази седмица бе вкаран и приет от земеделската комисия в парламента на второ четене. Според него, това условия ще затрудни максимално плановете за създаване на нови трайни насаждения, както и евентуалното преподписване на арендните договори за съществуващи градини.
„Не може да правиш овощна градина с едногодишен договор за наем, тъй като инвестициите са големи. Ако промяната, която касае договорите за аренда, се гласува, създаването на трайни насаждения ще замре“, убеден е Красимир Кумчев.
Той посочи, че няма да е по силите на земеделците да открият наследниците на 51% от земята, върху която овощарят иска да създава масив. Първо, те са твърде много. Второ, пръснали са се из различни области в България, но също така сред тях има и доста емигранти. Трето, някои от тях дори не знаят какво наследство притежават и не проявяват интерес. Фермерът сравни ситуацията с къща, която е напусната от собствениците. Един от тях е останал и е решил да я отдаде под наем на хора, които се нуждаят от покрив. Ако не го направи, къщата ще запустее и ще се разруши. „Какво лошо има в това един от наследниците да се разпорежда с имот, от който никой друг съсобственик не се интересува“, попита Кумчев. Наследникът, който подписва договора за аренда, поема ангажимент да разпределя дохода от наем към всички собственици на парцела. Това е единият вариант. Вторият е съсобствениците сами да потърсят тяхната част от наема при арендатора.
„Производителите на едногодишни култури ще се спасят от тежките договори за аренда като преминат към едногодишен наем. Това обаче е немислимо за овощарите“, продължи Кумчев. В мерките по Програмата за развитие на селските райони за инвестиции в трайни насаждения се изискват договори за най-малко 5 години. Ако внедряваш система за капково напояване – също. Извършваш ли строителство на склад или хладилна база, няма как да рискуваш този голям разход с договор за наем.
„Уж изглежда справедливо да гарантираш със законова промяна правата на всички съсобственици на недвижими имоти, но защо тя се прави по начин, който е вреден за земеделието“, попита пловдивският овощар.