Христо Бозуков – специалист по растителна защита, автор на сортове и технологии, служебен министър на МЗХ
Днес в 12:30 часа в Министерството на земеделието и храните (МЗХ) ще се извърши церемониална смяна на ръководството. Досегашният аграрен министър Десислава Танева ще предаде кабинета, а с него и управлението на държавата над този толкова важен за България отрасъл, на Христо Бозуков.
Какво е известно и не дотам известно за човека, който ще остане на поста повече от два месеца?
Христо Бозуков е роден на 14 януари 1960 г. в Пловдив. Завършил е висше образование през 1985 година във ВСИ /Аграрен университет/ – Пловдив в трудната и желана специалност „Инженер-агроном по защита на растенията и почвата” и специализация – „Растителнозащитни технологии при полските култури”.
Още като стажант той се ориентира към Института по тютюна и тютюневите изделия в Марково, обл. Пловдив, където по-късно кандидатства за научен сътрудник. Между 1986 и 1993 г. преминава степените от трета до първа като научен сътрудник.
През 1999 г. защитава научна и образователна степен „доктор по фитопатология”, а от 2003 год. – му е присъдено от ВАК научно звание „Старши научен сътрудник втора степен“ (доцент) по научна специалност „Растителна защита“. От 19 ноември 2014 г. след конкурс получава академичната длъжност „професор“.
От 2009 г. до 2013 г. доц. Христо Бозуков е начело на Института по тютюна и тютюневите изделия, след което е поканен да оглави Селскостопанска академия. На 31 юли 2013 г. е първият му работен ден в академията, а ден по-рано новият председател съобщи пред АгроПловдив, че сред основните му задачи е осигуряването на финансова самостоятелност на ССА. Христо Бозуков не се отказа да се бори точно за това нито с тогавашния министър проф. Димитър Греков, нито със следващия – Десислава Танева. За съжаление и двамата министри имаха бетонирана позиция по този въпрос – академията бе обречена да е под шапката на МЗХ, а председателите – да са назначавани от политически ръководства, вместо да са избирани от аграрните институти, които са към академията. Впрочем, не малко от тях се оплакваха, че приходите им от участия в международни проекти, минавайки през общата сметка на министерството, въобще не достигат до тях. В началото на 2014 г. бюджетът на ССА се оказа под санитарния минимум, а доц. Бозуков, който вярваше, че институтите могат да се самоиздържат прекрасно ако им се даде финансова независимост, трябваше да се бори с вятърни мелници. Опасенията му, че академията може да бъде закрита, не се оправдаха. Но институтите останаха бедни и подчинени.
През март 2015 г. проф. Христо Бозуков подаде оставка като председател на ССА и се завърна в ИТТИ, но не като директор, тъй като постът бе зает. „Аз и не го искам“, сподели тогава пред АгроПловдив бъдещият служебен министър.
Малцина знаят, че той е има 7 авторски свидетелства в областта на тютюнопроизводството и растителната защита и хранителната промишленост и е автор на два сорта ориенталски тютюн, признати от Експертната комисия на ИАСАС и с авторски свидетелства от Патентно ведомство на Република България.
Участвал е в 20 изследователски и внедрителски задачи и проекти в областта на растителната защита, екологията и оползотворяване на отпадъците от производството и преработката на тютюн в т.ч., 6 международни проекта като ръководител или член на колектива, и в още 14 проекта, финансирани от МЗХ, Селскостопанска академия и външни организации.
Медали, грамоти, дипломи, участия в редколегии и други знаци на професионалните успехи са част от визитката на Христо Бозуков.
Новият министър заяви вчера пред АгроПловдив, че е наясно със спешните задачи в министерството – подготвяне на проектонаредби за мерки по ПРСР, които трябва да се отворят тази година, на кампанията за директни плащания, която трябва да стартира в началото на март и други.