Водещи икономисти със съвети към нероденото правителство

Държавата да приватизира печеливши активи, предложиха на форума „Шумът на парите“
Шумът на парите

Икономистите в Шумът на парите

Стабилното управление на държавата има капацитет да допринесе за развитието на икономиката чрез провеждане на реформи и решения за развитието на ключови сектор. Това беше основното послание на представителите на финансовия сектор и икономическите анализатори, които участваха в първия ден на финансовия форум „Шумът на парите“, организиран от Profit.bg на 14 и 15 май в Шератон София Хотел Балкан, зала Средец.

Анализаторите: съсредоточване в сектори с конкурентни предимства

„От ключово значение е новото правителство да наложи спазването на законите като основен принцип на работа в държавата,“ коментира Илиян Скарлатов, управляващ партньор в консултантската компания Мейн Кепитъл АД. „Всеки, който е направил нарушение, да си носи последствия,“ допълни още той.

Той беше подкрепен от Лъчезар Богданов, управляващ партньор на анализаторската компания Industry Watch Group, според когото уважението към неприкосновеността на частната собственост и спазването на договорите са от ключово значение за привличане на чуждестранни инвеститори.

Друга стратегическа стъпка е обръщането към сектори, в който България има конкурентни предимства.

„В момента привличаме високотехнологични производства, но нямаме кадри, с които да ги обслужваме. Нашите предимства са нискоквалифицираните работници и природните ресурси. Трябва да виждаме какво имаме като фактори на производство и да търсим съответните инвеститори,“ сподели Георги Ангелов, старши икономист във фондация Отворено общество. Когато държавата идентифицира подходящи производства, тя трябва проактивно да ги привлече на своя територия, посъветва още Ангелов.

Неговата позиция беше подкрепена от Лъчезар Богданов, който изтъкна нуждата от хоризонтална програма за насърчаване на инвестиции едновременно във всички подходящи сектори.

Утвърдено средство за привличане на инвестиции е приватизацията, стига тя да бъде придружена от добър следприватизационен контрол, коментира Илиян Скарлатов. Красимир Киров, изпълнителен директор на Евро Финанс АД, сподели, че е от ключово значение държавата да предложи за приватизация печеливши активи. По този начин тя би привлякло статегически инвеститори, под чието управление да се постигнат добри резултати.

Финансистите: Приватизация на БФБ и повече публични компании

Един от каналите за успешна продажба на държавни активи е фондовият пазар. Той беше оценен като такъв и от участниците в панел „Капиталови пазари“. Иван Такев, изпълнителен директор на Българска фондова борса-София, вижда безспорни ползи в сключените до момента приватизационни сделки през борсата. Но това не може да бъде единственият източник на растеж за родния капиталов пазар.

„Трябва да разчитаме на органичен растеж, със собствени сили. Да яхнем вълната на икономическия ръст, без който не бихме могли да постигнем желаните резултати,“ сподели той. Иван Такев допълни, че приватизацията на БФБ-София също е опция, която ще осигури развитието на пазара, стига новото правителство да вземе решение за действия в тази посока.

Иво Сеизов, зам.-председател на Съвета на директорите на инвестиционния посредник Евро Финанс и изпълнителен директор на управляващото дружество ЕФ Асет Мениджмънт, също насърчи за бързо решаване на проблемите с наличните в момента ресурси, а в дългосрочен план и принос на чуждестранните инвеститори. Той призова за решаване на проблемите с корпоративното управление, което да върне доверието на инвеститорите във фондовия пазар и да привлече повече емитенти на БФБ – София.

„Място за такива безспорно има, въпросът е самите компании да преценят водещия си мотив да бъдат публични и да се възползват от това, което борсата предлага”, каза Мирослав Маринов, изпълнителен директор и член на управителния съвет на ПОК Довериe. „Родният пазар продължава да бъде интересен по-скоро за български компании. По отношение на чуждите дружества, евентуален интерес за листване в България е възможен по репутационни причини”, допълни той.

„Шумът на парите“ е единствената специализирана финансова конференция в България. Първото издание на проявата е през 2010 г. През годините в събитието участват ключови български и чуждестранни финансови експерти и икономисти. „Шумът на парите“ привлича интереса на водещите финансисти у нас, които ежегодно присъстват на проявата.

 

Leave a Comment