М. Габриел в Сливен: Директните плащания за 2014-2020 са с 2.5 млрд. лв. повече
„Оценката за България в европейските институции в областта на земеделието е висока. Тази оценка е признание за свършена работа, за защитен национален интерес в рамките на общоевропейския, когато се договаряше Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г.“ Това заяви зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел по време на кръгла маса в Сливен „Конкурентоспособно и пазарно ориентирано земеделие“, организирана от Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ и фондация „Ханс Зайдел“. В нея взеха участие бившият премиер Бойко Борисов и министрите от кабинета му Десислава Танева и Владислав Горанов.
Мария Габриел обърна специално внимание на цифрите, показващи значимостта на ОСП за икономиката на Съюза – около 11 млн. земеделски стопанства, които осигуряват работа на около 22 млн. селскостопански работници. Тази цифра се удвоява до 44 милиона, ако се включат и създадените работни места в свързаните с него сектори. Всеки 1 милиард евро износ генерира 14 000 работни места. Конкретно за България, по линия на ОСП до 2020 г. инвестициите в селското стопанство и селските райони на България ще бъдат около 7,4 милиарда евро, като приоритетите са работни места, устойчивост, модернизация, иновации и качество. „Безспорният ни успех е извоюваното за настоящата ОСП увеличение на директните плащания. За периода 2014-2020 г., директните плащания са с над 2,5 милиарда евро повече в сравнение с предходния период 2007-2013 г. Земеделските производители ще разполагат до 2020 г. с 5,1 милиарда евро за директни плащания, и то на фона на общото намаление от 3,2% на равнище ЕС. Това близо 30% увеличение беше постигнато в резултат на усилията на правителството на ГЕРБ на всички нива – Европейски парламент, Съвет и Комисия“, подчерта Мария Габриел. Извън директните плащания, за периода 2014—2020 година за България се предвиждат около 2,3 милиарда евро за мерки, от които ще се възползват селските ѝ райони.
Според бившият земеделски министър Десислава Танева над 1% са нараснали обработваемите земеделски площи през мандата, четири пъти е нараснало биологичното производство.Два пъти са се увеличили оранжериите, а при трайните насаждения се бележи ръст от 11.5%, посочи тя, цитирана от агенция „Фокус“.
Новосъздадените насаждения са с 40% повече, в сравнение с началото на отчетния период, информира още Танева. „В сектор „Животновъдство“ също има сериозен прогрес. Общо в сектора за две години има увеличение темповете на растеж четири пъти“. Според бившия министър в сектора гори е направено в пъти повече, отколкото през предходните 25 години. По думите й там са въведени и мерки за щадящо ползване, изградена е горска инфраструктура.
Танева каза още, че е направено за първи път и приоритизиране на секторите, осигурено е по-голямо финансиране за фермерите и е променено законодателството така, че да осигури сигурност и стабилност за развитието на сектора.
Бих искал чрез вас да попитам Мария Габриел какно стана с подпомагането на пчеларството пез 2017г