МЗХ: По директните плащания сме напред с над 10 млн. лв. спрямо февруари 2016 г.
По линия на директните плащания към февруари 2016 са разплатени 816,5 млн. лв., а до края на настоящия месец – повече от 827 млн. лв. Тази съпоставка изпрати днес към медиите Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Сметката е направена във връзка със заплахата за протести, която отправиха към аграрния министър група земеделци при откриването на селскостопанската изложба Агра 2017 в Пловдив.
Няма забавяне на оторизациите по директните плащания, обобщават от МЗХ.
В прессъобщението се посочва, че съгласно разпоредбите на приложимото законодателство на Европейския парламент плащанията по схемите за подпомагане се осъществяват от 1 декември до 30 юни на следващата календарна година. Плащанията не се извършват преди да са приключили проверките на условията за допустимост.
Въпреки това всички усилия на ДФЗ-РА и МЗХ са насочени към ускоряване на обработката на заявленията и финализиране на плащанията, уверяват от ведомството.
Отбелязва се още, че в представения индикативен график е заложено основните разплащания /оторизации/ по схемите и мерките за директно подпомагане да приключат в рамките на май 2017 година. Това е с месец по-рано спрямо 2016г.
В причините за променения индикативен график от МЗХ изброяват няколко обстоятелства, сред които нито едно не е свързано с с бездействието на министерската администрация – нещо, върху което вчера министър Бозуков акцентира.
Като основни причините за настъпилите промени в публикувания преди два дни индикативен график, спрямо миналогодишния, от МЗХ посочват, че прилагането на директните плащания е свързан с обработката на специализирана информация. Периодите на изплащане зависят от предоставянето както на финалния слой „Площи, допустими за подпомагане”, така и на всички специализирани слоеве, свързани с прилаганите схеми и мерки за Кампания 2016.
Друга причина за изменение на графика се дължи на реформата в ОСП, която е променила изцяло в полза на кандидатите алгоритмите за изчисление на сумите за подпомагане и е създала нов модел за налагане на санкции, които се въвеждат от ДФЗ –РА – т. нар. система „Жълт картон“. Системата предвижда намален размер на административните санкции, но се въвежда и проследяването им в следващите кампании.
Третият фактор е, че директните плащания се обвързват с механизма „Финансова дисциплина“ – досега прилаган единствено в „старите“ страни членове на ЕС;
Освен това плащанията от европейските земеделски фондове подлежат на постоянни проверки от структури на ЕК, като препоръките налагат въвеждане на допълнителни контроли по заявленията на стопаните преди оторизация на средства за кампания 2016. В противен случай съществува риск от налагане на санкции на България, отбелязват още от министерството.
Към момента ДФЗ и МЗХ са съсредоточили усилията си както за навременно стартиране на кампания 2017 за прием на заявления, така и при подготовката за извършване на оторизации.