Животновъди и биопроизводители предлагат да се намалят ставките на субсидиите по мерки 10 и 11, за да има ресурс за нови бенефициенти

Работни групи ще решат до края на март каква ще е редукцията на помощите и какви ще са ограниченията пред бъдещите кандидати

На среща в Министерството на земеделието и храните днес следобед браншови организации от животновъдството, както и представители на асоциация „Биопродукти“, обмислиха варианта за редуциране на субсидиите по мерки 10 „Агроекология и климат“ и 11 „Биологично земеделие“. Целта е да не бъде обявена нулева година за прием на заявления на нови кандидати по двете мерки през Кампания 2017 за директните плащания.

В обсъжданията са участвали заместник-министри на МЗХ, в това число и доц. Светла Янчева, чиито ресор е Програмата за развитие на селските райони, изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ Живко Живков, директори, съветници и други.

От МЗХ са обявили още в началото на срещата, че според направените изчисления до 2020 г. мярка 11 ще е с дефицит от 49-50 милиона евро и то при положение, че от 2017 г. нататък в системата не се вписват нови бенифициенти. По мярка 10 сметката показала в края на периода плюс от 9-10 милиона евро, отново при ситуацията да не се увеличава сегашния брой на фермерите, които получават субсидии по „Агроекология и климат“. Министерството е предложило този излишък да се разпредели към онези фермери, които са решили да увеличат стопанствата си.

„Всички се обявихме против предложението да няма прием на нови бенефициенти“, обясни пред

Господин Иванов

Господин Иванов

АгроПловдив Господин Иванов, член на УС на Националния съюз на говедовъдите в България. „За нас това е абсолютно недопустимо.“

Участниците в срещата са се обединили върху решението да се създадат работни групи на принципа една организация – един човек. За браншовите организации фондът ще подготви подробна справка за разпределението на средствата по мярка 10 и мярка 11 през 2015 и 2016 г. по направления, площи, животни и култури, и брой на бенефициентите. На база на данните от министерството ще представят собствен анализ, от браншовите организации също ще си направят анализ. Крайната идея е ставките на субсидиите да бъдат обмислено и справедливо намалени, така че да се освободи финансов ресурс за нови бенефициенти. Пред бъдещите кандидати обаче ще бъде поставени граници, за да не се налагат допълнителни редукции.

„Искаме както анализите, така и решенията, да бъдат взети до края на март, така че новите кандидати, повечето от които са с приключили през 2016 г. ангажименти по мерки от предишната Програма за развитие на селските райони, да не пропускат Кампания 2017“, поясни Господин Иванов.

 

Leave a Comment