Международната ситуация относно Африканска чума по свинете се обсъжда в Брюксел утре

Източнобалкански свине     Снимка на "Капитал"

Източнобалкански свине Снимка на „Капитал“

Международната ситуация за болестта Африканска чума по свинете ще бъде обсъдена на заседанието заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 11 май в Брюксел. Това стана ясно на правителственото заседание днес, на което бе одобрена позицията на България за утре. Точката за чумата е включена в дневния ред по настояване на Полша. Болестта се разпростря в последните месеци върху Русия, Украйна, Беларус, Полша и Молдова. Ако премине в Румъния заплахата ще се приближи опасно близо до България. Наскоро евродепутатът Момчил Неков призова Европейската комисия да предвиди в бюджета си за 2018 г. допълнителни средства за превантивни действия срещу разпространението на Африканската чума. Болестта засяга дивите популации свине, а у нас особено застрашени са животните от породата Източнобалканска свиня, които се отглеждат пасищно.

На заседанието в Брюксел ще се търси общ подход по предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно опазването на рибните ресурси и защитата на морските екосистеми чрез технически мерки.

В точка „Други въпроси“ делегацията на Швеция ще представи информация във връзка с предстоящата Конференция за океаните, която ще се проведе в периода 5-9 юни 2017 г. в Ню Йорк.

Leave a Comment