Богдана и Стефан: Успява се с 99% труд, 99% талант и 99% шанс
„Животът на човека се дели на две – докато е жива майка му и след това“, е написала в автобиографичната си книга Богдана Карадочева
Музикалната двойка на гости в Пловдивския университет
Богдана Карадочева – усмихната, Стефан Димитров – сериозен. Така изглеждаше музикалната двойка днес в залата на учебния театър в Пловдивския университет. Студенти и преподаватели задаваха въпроси, а по-активна в отговорите беше Богдана. Университетският преподавател Здравко Дечев представи автобиографичните книги на двамата – „И на 20, и на 30 х 2“ – на Богдана и „Мъжът на 60“ на Стефан.
„Иключително интелигентно момче“, коментира прочета на Дечев Богдана и подхвърли към публиката: „Не си мислете, че книгите са толкова хубави! … Не се смятам за Достоевски. Честно и правдиво написахме как сме живели в детството си и досега“, поясни любимата на няколко поколения изпълнителка. Преди това Здравко Дечев прочете един откъс от книгата ѝ, който, по неговите думи, е споделен изключително талантливо. В него Богдана разказва, как след смъртта на майка си, е лежала и „изчезвала“, гледайки кандилото. Спомнила си е, какво казала майка ѝ, когато баба ѝ починала: „Животът на човека се дели на две – докато е жива майка му и след това.“
Според Богдана Карадочева всичко в този свят става с Божията благословия. „Аз съм вярваща и
съм сигурна в това“, поясни тя. Признанието ѝ беше по повод сбъдната ѝ мечта да отиде във Франция. В соцгодините това нямало как да се случи и въпреки това чудото станало благодарение на Емил Димитров – „един от най-близките ми приятели“. Така тя отговори на въпроса на Веселин Койчев, ръководител на джаз формацията „Бели, зелени, червени“ как двамата са успявали да пеят на Запад.
За Стефан Димитров пък една от мечтите му се сбъднала наскоро – той срещнал в Милано любимия си певец Стиви Уондър. Бил на концерта му и го посетил след него. В стаята му имало две бутилки вино, малко бира и сандвич. „Братко, хареса ли ти моят концерт“, попитал го Стиви. Не знаел къде точно е България, но казал, че с удоволствие ще дойде да пее в „тези държави“, визирайки Балканите.
„Никой не може да каже как става един хит“, сигурен е Стефан Димитров. „Може един текст да стои върху пианото ми 6 месеца. И на 7-ия изведнъж да получа музиката за него“, опита да обясни магията на творчеството той. Според Димитров „този, който дава музиката, я спуска за десетина години.“ Такива например били 70-те години на миналия век, когато започна ерата на „Битълс“. „Има периодичност“, сигурен е композиторът.
Студенти попитаха как един млад музикант може да успее да стане популярен. Богдана веднага отговори с цитат на Труман Капоти: „За да
успееш, ти са необходими 99% труд, 99% талант и 99% шанс“. Стефан Димитров призна, че когато наскоро журирал конкурс за изпълнители, го налегнали мрачни мисли. „5-6 от момичетата имаха съвършени гласове, бяха завършени като изпълнителки.“ Но какво от това, казал си той. За да се утвърди, на един млад изпълнител са му необходими участия и концерти. А концерти в днешно време няма. „Преди години с Богдана участвахме в 120 концерта годишно“, припомни си той. Във връзка с това се сети за творческия си период в Сан Франциско. Израелски продуцент му наел апартамент и му казал да твори, да съчинява музика. Димитров написал нотите на една песен, но продуцентът бил недоволен. Втората и третата песен също не му харесали. След всяка песен повтарял: „Няма да я купя!“ Накрая одобрил парчето, което самият Димитров най-малко си харесвал. Евреинът обяснил, че когато издаде диск с песните му и го пусне за продажба, най-напред ще си покрие разходите. А останалите приходи щели да се разпределят така: 90% за продуцента, 10 – за автора. „Но вие не се отказвайте“, посъветва музикалната двойка студентите. „Отдайте се на музиката, живейте с нея и чудото ще се случи.“