Светът изяжда 4 млн. т шоколад за година, за да плаче по-малко и да се смее повече
„Никога преди природата не е концентрирала такова богатство от ценни хранителни вещества в такова малко пространство, както когато го е сторила с какаовото зърно.” Александър фон Хумболт (1769-1859)
На 7 юли е Европейският празник на шоколада. Дали той е повече удоволствие отколкото храна, всеки сам може да си отговори, но американският писател Джон Тулиус пише за него така: „Девет от десет души казват, че обичат шоколад. А десетият винаги лъже.“
Основната съставка на шоколада – какаото, произхожда от легендарната епоха на Централно-американската древност.
То е било използвано като жертвоприносителен дар към боговете, а също и като платежно средство. Според ценоразпис от 1545 г. една пуйка е струвала 200 какаови зърна, а един заек – 100. Също така някои такси били събирани под формата на какаови зърна. Едва по-късно испанското песо заменило ценното кафяво зърно като платежно средство в покорената империя на Атцеките.
Шоколадът е сред най-популярните продукти на планетата, а продажбите на шоколадови изделия в световен мащаб възлизат на над 100 млрд. долара.
Първите европейски шоколадови сладкарници са се появили в Испания. Веднага след тях френските кулинари обогатяват рецептата и пускат своя марка.
Някои френските крале и кралици отприщват творческия си потенциал в приготвянето на шоколада. Например Мария Антоанета обичала да добавя в шоколада пудра от орхидея, портокалов цвят и бадемово мляко.
ХІХ век става революционен за производството на шоколад. Твърдият шоколад се появява още в средата на 1850-те години, когато англичанинът Джоузеф Фрай открива чрез опити, че при добавяне на повече какаово масло, отколкото вода, продуктът се втвърдява.
През 1875 г. швейцарецът Даниел Петер се досеща да добави в шоколада мляко на прах, като по този начин изобретява млечния шоколад.
През 1879 г. е измислено конширането – непрекъснато и много продължително разбъркване на загрятата шоколадова маса, при което продуктът става още по-нежен и ароматен.
Руските кулинари пък първи добавят в шоколада сушени плодове, ликьор, коняк и бадеми. Дотогава швейцарците слагали в лакомството само счукани орехи.
Светът ежегодно изяжда над 4 млн. тона шоколад – за да плаче по-малко, да се смее повече, и за да направи животът по-сладък.
Най-скъпият и вкусен шоколад е може би Noka. В състава му са включени видове какао от най-добрите региони на планетата като Венесуела, Еквадор и Кот Дивоар. Той струва 854 долара за половин килограм.