Зеленчуците и гроздето отпадат от компенсациите за ембаргото на Русия
Зеленчуците отпадат от временните извънредни мерки на ЕС за подпомагане на производителите. Това се вижда от публикувания на страницата на земеделското министерство Проект на Наредба за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете. Досега и от есента на 2014 г. зеленчуците бяха част от земеделските продукти, които участват в извънредните мерки и производителите получаваха, макар и малки суми, ако са кандидатствали за за домати, моркови, пипер, краставици, зеле, карфиол и гъби. От списъка е отпаднало също десертното грозде.
Новата наредба предвижда подпомагане за ябълки, круши, сливи, портокали, клементини, мандарини, лимони, праскови и нектарини, череши и райски ябълки.
Периодът на прилагане на временните извънредни мерки ще е до 30 юни 2018 г. или до достигане на допустимите за подпомагане количества продукти в съответната държава членка.
Въз основа на редовен мониторинг и оценка на състоянието на пазара на Съюза, Комисията е установила, че пазарната ситуация се е подобрила. И в новия регламент се предвижда подпомагане за признати организации на производители (ОП) и за производителите, които не са членове на ОП при същите условия, както в регламентите за извънредни мерки прилагани през първите три години на забраната. Всяка държава членка, в това число и България, може да прилага предвидените мерки за количества до 2 000 тона от един или повече от допустимите продукти. Миналата година квотата за България бе 3 000 тона.
С предложения проект на наредба се урежда прилагането на мерките: „изтегляне от пазара” за безплатно предоставяне на плодове и зеленчуци на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода и „изтегляне от пазара“ за храна за животни.
Производителите на плодове, които искат да приложат мерките, подават исканията в областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“. Наредбата предвижда приемът на искания за изтегляне от пазара да бъде прекратен при достигане на определения за страната лимит.
С проекта се предвижда отмяна на Наредба № 6 от 28 август 2014 г. за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците и плодовете, с която се уреждаше прилагането на Делегиран регламент (ЕС) № 2016/921 по отношение на временните извънредни мерки в сектора на зеленчуците и плодовете прилагани до 30 юни 2017 г.