Съавторът на „Сталкер“: Бих написал роман на ужасите за ЕВН
Монополистът поискал от украинския писател Андрей Нечаев сам да закупи 300 м медна жица, тази зима му изпратил 600 лв. сметка, а накрая му отрязал тока
ЕВН: Подготвихме проект за подобряване на енергийната мрежа до дома на украинеца за 42 000 лв. (обновена)
„Бих написал роман на ужасите за ЕВН.“Това призна спонтанно украинският писател Андрей Нечаев, който даде днес специална пресконференция за проблемите си с електроразпределителното дружество. Нечаев е съавтор на старата компютърна игра за Чернобил – „Сталкер“, литературния му псевдоним е Левицкий. Той е от 4 години в България със семейството си и първите впечатления от прелестната природа на страната днес решително са изместени от конфликта му с ЕВН.
Сблъсъкът на писателя в сферата на научната фантастика с енергийното дружество започнал още през 2009 г. Нечаев харесал и закупил стара къща в малкото село Средногорци, община Мадан. Дори разработим бизнес проект, за да я ремонтира като „къща за гости“. Околностите толкова му харесали, че писателят си представял как къщата ще стане културно средище и в нея ще се провеждат семинари на млади писатели. Непредвиденият дефект в мечтите му се оказо захранването с електричество, разказа неговият български приятел Крум Николов, който изпълни ролята на преводач.
Кабелите, по които минавало електричеството били стари и алуминиеви. токът се губел по трасето, а напрежението му в къщата било около 180 волта вместо стандартните 220. За да бъде одобрен проектът за къщата за гости, мощността на захранването трябвало да е по-голяма, а доставката на ток – по-сигурна.
Андрей Нечаев уведомил устно ЕВН за проблема като настоял компанията да подмени кабелите с медни. Устният отговор бил, че писателят трябва сам да закупи около 300 метра кабел, за да свърже къщата си с близкия трансформатор. Нечаев отказал. В договора с ЕВН ясно пишело, че фирмата е задължена да достави тока до къщата. Отказът имал и друга причина – въпросният 300-метров кабел струвал около 10 000 лева. Парадоксът бил и в това, че след като абонатът плати за връзката, медният проводник влизал в активите на ЕВН.
Украинецът разказа, че електричеството, което семейството му ползвало до края на 2012 г. било лошо. „Когато включим бойлера, крушките започваха да светят слабо, все едно сме в бомбоубежище“, описа той.
Обичайните сметки за електричество били около 150 лева, а през зимата стигали до 200 лева. Тази зима обаче семейство Нечаеви получили съобщение, че дължат около 300 лева за ноември. А за декември сумата била 602 лева.
За размера на плащането Андрей Нечаев научавал от имейли, изпращани от ЕВН. В тях обаче не се упоменавали сроковете на засичане на електромера. Плащането ставало чрез банков превод. На 2 януари семейството заминало за Украйна, а когато се завърнало по-късно, токът вече бил прекъснат.
Преди да замине, украинецът подал жалба срещу високата сметка в ЕВН. След време получил отговор, че техници на компанията са направили замервания на електромера, които показали, че той отчита точно.
В момента Андрей Нечаев живее в Пловдив в апартамент под наем, за който плаща 350 лева месечно. В края на април съпругата му родила, а бащата нямало как да отведе бебето и майката в къщата в Средногорци, защото токът бил прекъснат.
Андрей Нечаев заяви, че би било поражение за него и победа за ЕВН той да закупи кабела. „Вашето правителство падна заради протестите срещу тока, но ЕВН оцеля“, съпостави неравната битка с монополиста писателят.
Междувременно, абонатът подал две жалби – до Комисията за защита на потребителите и до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Отговорът от КЗП бил, че не е в нейните компетенции да реши спора. От ДКЕВР обяснили в писмо, че са наредили на ЕВН отново да извърши замерване. „Вашите държавни институции работят за монополиста. Дори и полицаите трябва да носят емблемата на ЕВН“, констатира украинецът.
Малина Несторова, представител на Гражданското движение „Днес“, поясни, че адвокатите, с които движението работи, подготвят сигнал до прокуратурата по случая Нечаев. Несторова посочи, че в „Днес“ са регистрирали 4 идентични конфликта. Във всеки един от тях ЕВН настоява потребителят да поеме разходите по закупуване на кабели. Те са от Пловдив (в района на Гребния канал), Карлово и село до Панагюрище.
ЕВН: Ще подобрим мрежата до къщата, но сметките за ток са верни
„Дружество ЕВН вече е изготвило свой проект за подобряване качеството на напрежение до имота на г-н Нечаев, съобщиха от фирмата. Проектът, който вече е стартирал, включва цялостно подобряване на енергийната инфраструктура с изграждане на нова мрежа: монтаж на нови стълбове, монтаж на нов проводник с по-голямо сечение до имота на г-н Нечаев. Общата инвестиционна сума възлиза на над 42 000 лв. – средства, включени в цялостната инвестиционна програма на дружеството. Всяка част от проекта, включително и подмяната на проводника, се извършва от и за сметка на EVN България и не се заплаща от г-н Нечаев.
Качеството на напрежението няма отношение за количеството консумирана електрическа енергия.
От страна на EVN България не е отправяно подобно искане към г-н Нечаев сам да финансира подобряване на захранването.
Относно размера на фактури за консумирана електроенергия за дадения имот дружеството също извърши проверка, която показва реални стойности на потребление на електричество.“