Сотир Цацаров: Сам си писах концепцията
„Сам си писах концепцията. Никой не ми помагаше.“ Така отговори кандидатът за главен прокурор Сотир Цацаров на най-странния въпрос, зададен днес от членовете на ВСС, които все още имат питания към последния по азбучен ред. „Силно впечатлен съм от дисекцията, която правите на системата“, оправда въпроса си Ясен Тодоров. Оказа се, че същият въпрос е зададен и от Сдружение на гражданите, които го допълват така: „Колко физически и юридически лица участваха в подготвянето на вашата концепция?“
Преди това Цацаров отговори на друг щекотлив въпрос за това дали е провеждал неформални срещи в Пловдив с представители на полицията и на прокуратурата във връзка с дела. „Ако питате дали съм провеждал срещи за решаване на хода на някое конкретно дело, отговорът ми е категорично не“, отговори съдията. Той обаче уточни, че наскоро в Окръжния съд са пристигнали 27 европейски заповеди за задържане на лица. „Беше 17 часа и трябваше спешно да организираме съдии и прокурори и затова потърсих колегите от прокуратурата“, поясни Цацаров.
Семейството на Сотир Цацаров има изтеглен кредит в размер на над 300 000 лева отпреди 5 години. Той обаче не е взет от банката, която обслужва Пловдивския окръжен съд, а от ОББ. С това обяснение кандидатът обори съмнението, че се е възползвал от служебното си положение.
Запитан за делото „съдия Мирослава Тодорова срещу министър Цветан Цветанов“, Цацаров призна, че се е запознал с материалите предварително. „Направих го заради големия медиен и обществен интерес. След като бе определен съдия-докладчика по делото, не съм се намесвал по никакъв начин“, категоричен бе кандидатът.
Въпреки изключително тежкия ден с подробно изслушване на кандидатите за главен прокурор, което започна от 10 часа сутринта и продължава и в момента, съдиите се оживиха при появата на Цацаров. Краткото резюме на становището му, бе изключително стегнато, леко за възприемане поради ясния израз на съдията. Общото впечатление бе, че умората в съдиите от ВСС изчезна още в началото на срещата с кандидата от Пловдив.
Галина Тонева: Не трябва да се криминализира даването на подкуп
Над 3 часа продължи изслушването на Галина Тонева, зам.-главен прокурор и втори кандидат за главен прокурор. Тя подробно обясни участието на прокурор Ненков в делото по Сапард срещу Марио Николов и сие и отби опитите да й бъде потърсена отговорност поведението на прокуратурата. Магистратът също посочи, че е за децентрализация на отговорностите в системата на прокуратурата. Тонева обяви, че в случай, че бъде избрана на поста, ще разпореди подробна финансова проверка , както и разглеждане на делата, по които е присъдено системата да изплати 4.9 милиона лева обезщетения на засегнати от прокурорски грешки лица. По повод критиките, че разследванията на прокурори, за които има сигнали за корупция не дават резултат, зам.-главният прокурор се съгласи като обеща да оптимизира работата на Инспектората към Върховна касационна прокуратура. Тонева припомни, че разследванията за корупция са изключително трудни, тъй като законът криминализира както този, които е получил подкуп, така и другият, който му го е дал. Аз съм за декриминализиране на страната, заяви тя.
Кандидатът за главен прокурор Б. Сарафов: Независимостта е състояние на духа
Съдиите го разпитваха за апартаменти, Наказателния кодекс, Галя Гугушева, забавените дела. Ицо Папата обвини Сарафов от затвора
С над 50 въпроса съдиите и техни представители във Висшия съдебен съвет атакуваха кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов. Настоящият председател на Апелативната специализирана прокуратура даде ясни отговори и зае категорична позиция по повечето от повдигнатите теми. Днес започна изслушването на номинираните за поста обвинител №1 на държавата като поредността бе по азбучен ред. Следобед на горещия стол ще седнат още Галина Тонева и Сотир Цацаров. Министър Диана Ковачева ръководи изслушването.
Съдията Ясен Тодоров попита Сарафов за дарените му от родителите му 3 апартамента в София и притежаваното от майка му жилище в Испания. Отговорът на магистрата бе, че апартаментите са маломерни панелки, а майка му от години живее в Испания, където упражнява професията си на инженер химик. Бе прочетено обвинително писмо от затвора, написано от Христо Василев, известен още с прякора Ицо Папата, което касаеше следствени действия от 1998 година. Сарафов отговори с думите, че това писмо е атестат за отличната му работа и че в момента най-вероятно издига авторитета му сред съдиите.
Борислав Сарафов обеща нов Наказателен кодекс, съкращаване на администрацията в Главна прокуратура, децентрализация на прокуратурата и разследване на съдебните дела с изтекъл срок на давност, в които е имало ясен извършител на престъпленията. На въпрос как Сарафов ще отстоява независимостта на прокуратурата, отговорът бе: Независимостта е състояние на духа. Кандидатът се спря подробно на проблема със т.нар. дизайнерска дрога. Относно назначението на Галя Гугушева за негов заместник, той обясни, че тя е спечелила конкурс и не е имало изискване да се провери имотно-финансовото й състояние. „Тя се движи с градския транспорт и не е парадирала с възможности. Освен това въпросните обвинения не бяха срещу нея, а срещу сина й, който е пълнолетно лице“, отговори кандидатът.
Повечето съдии похвалиха Борислав Сарафов за дълбокото познаване на работата на магистратите и за неговите лични успехи като разследващ прокурор.