Сняг и под минус 10ºС, но не критични за растенията, през декември
Времето и земеделските култури през декември
Автор: Надежда Шопова, агрометеоролог
През месец декември агрометеорологичните условия в района на Южна България ще се определят от температури близки или по-ниски от обичайните, чийто стойности за равнинната част са 2°C-3°C. Средните температури ще са около биологичната нула, необходима за протичане на вегетационни процеси. В същото време максималните стойности ще бъдат между 10°C и 15°C, а най-ниските под минус 10°C. Прогнозираните валежи са около и над обичайните, които за равнинните части на Тракийската низина са между 40 mm и 60 mm, във високите части над 70 mm.
В началото на месеца времето ще бъде много динамично като първото десетдневие ще започне с топло за сезона време и валежи от дъжд. В последствие след средата и в самия край на периода ще се застуди и дъждът ще преминава в сняг. През второто десетдневие на декември времето ще остане нестабилно. Малко след началото и към края на периода отново се очакват валежи от дъжд и сняг.
Динамично ще е времето и през третото десетдневие на декември. Ще бъде предимно облачно и с превалявания от дъжд, които в края на периода ще преминават в сняг.
През декември средните стойности на температурата на въздуха ще са близки и по-ниски от биологичната нула, необходима за протичане на вегетационни процеси при зимуващите посеви. В същото време, обичайно около и след обяд, при по слънчеви и топли дни ще има условия за протичане на слабо развитие. Очакваните минимални стойности в страната ще са над критичните за посевите. Като цяло видима промяна във фенологичното състояние на есенниците не се очаква. Житните ще останат във фаза братене, като само най-закъснелите площи ще зимуват във фаза 3-ти лист. При рапицата ще се наблюдава фенофаза розетка. В началото на декември влажността на почвата е около оптималната, но на места падналите валежи са причина за преовлажнение. Честите валежи, високата почвена влажност и студеното време няма да позволят агротехнически и санитарни дейности на открито.
032 632422 НИМХ, Пловдив