Вино и икономически данни за бизнес делегацията от Китай

150 гости от Азия и 250 наши мениджъри на форум в Пловдив
Борислав Стефанов, БАИ

Борислав Стефанов цитира данни, според които Китай е на 40-та позиция в инвестициите у нас

„Китайските инвестициив България са за 108 милиона евро, което поставят азиатската държава на 40-то място. От 1995 до 2012 година чуждите компании са вложили общо 40 милиарда евро.“ Тези и други цифри разкри на Българо-китайския бизнес форум в Пловдив изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. В него участват 150 представители на китайски фирми, повечето от които частна собственост, и около 250 български предприемачи. Винопроизводители от региона отправиха специална покана към гостите от родината на Конфуций да опитат нашите гроздови еликсири веднъж, за да ги пожелаят завинаги. За целта беше ангажирана специална зала в „Новотел Пловдив“, а началото на импровизираните дегустации бе фиксирано за 13 часа.

Китайските гости бяха запознати с големите инвестиционни обекти, в които дружествата им могат да участват. При откриването на форума служебният зам.-министър на икономиката Виолета Лорер ги назова конкретно: автомагистрала „Черно море“,  карго летище в Стара Загора и модернизацията на пристанищата във Варна и Бургас. Тя посочи и други възможности за

китайски гости в Пловдив

Китайските гости обясниха, че се интересуват най-вече от наши агропродукти и от инвестиции във ВЕИ

участие на китайски капитал като транспортът и логистиката, машиностроенето, производството на автомобили и резервни части за тях, земеделието и хранително-вкусовата промишленост, информационните технологии. 

Виолета Лорер съобщи, че 80% от общите инвестиции на Китай в България са вложени през последните две години.

По данни на Българската агенция за инвестиции, чиито източник е Националният статистически институт, вносът на китайски стоки у нас е около 1.5 милиард лева годишно, а експортът на наши стоки към китайската република е за около 800 милиона.

На въпроси към кои сектори имат интерес, различни представители на китайския бизнес сочеха основно два  – земеделието и търговия със селскостопански стоки, и изграждане на възобновяеми енергийни източници. Във фокуса им попадат българската царевица, вино и пчелен мед.

Съдружникът в строителната компания „Сиенит“ Пламен Панчев представи индустриалните зони около Пловдив, в които дружеството прилага публично-частното партньорство с местните общини. „Индустриална зона Раковски“, която е първата зона създадена от „Сиенит“ още през 2005 г., е върху 850 декара. Тя е почти 100 процента запълнена от 28 предприятия, които са се базирали в нея. „“Индустриална и търговска зона Марица“ заема 1 950 декара и две трети от територията ѝ е застроена от заводи. „Промишлено-търговска зона Куклен“ срещу Комбината за цветни метали (който е съдружник в нея, заедно с община Куклен и „Сиенит“) е 470 декара, повечето от които свободни. В нея функционират 3 завода. Пламен Панчев посочи, че зоните са с изградена инфраструктура и че при проявен интерес „още утре можем да реализираме проекти“. Предприемачът покани китайската делегация утре да разгледа на място трите индустриални центъра и да осъществи пряк контакт с инвеститорите в тях.

В ранния следобед

Leave a Comment