Гласът на кворума струвал 10 милиона лева
Марин Райков се уплаши и не внесе сигнала срещу вота в Турция в Конституционния съд, разкри Яне Янев
„В България всичко се купува – депутати, министри, гласоподаватели, секционни избирателни комисии… а
напоследък и кворум. Колкото по-малко гласове са нужни за този кворум, толко по-скъпи са. Чух, че кворумът, за да се избере правителство струвал 10 милиона„. Това каза пред Нова телевизия председателят на „Ред, Законност, Справедливост“ Яне Янев, без да посочва името на Волен Сидеров. Неуспелият кандидат за депутат добави, че хора от Парламента го поправили, че „гласът за кворума“ струвал същата цифра, но в евро.
Яне Янев беше в студиото, за да говори за жалбата, внесена в Конституционния съд с искане за касиране на изборните резултати от вота на българските граждани в Турция. Той повтори, че в деня на изборите под чертата на списъците с избиратели са били записвани допълнително от 700 до 1700 души. А това било невъзможно, тъй като при предишно дело Конституционният съд доказал, че в една секция е невъзможно като чисто времеви лимит да гласуват повече от 936 човека. Янев обясни, че се е обърнал към депутатите на ГЕРБ да подкрепят жалбата с подписите си, защото нямало към кого друг. „При Костов ли да отида, или при Кунева, която има двама министри в новото правителство“, попита той. Председателят на РЗС не спести фактът, че благодарение на ГЕРБ партията била разбита като парламентарна група, а по време на изборите останала без свои представители в секционните комисии.
Председателят на РЗС се оплака и от поведението на Марин Райков. „Когато говорех с него, за да може Министерският съвет да внесе жалбата в КС, Райков чупеше ръце, вайкаше се и обещаваше да съдейства“, описа Янев. После обаче, като видял изборните резултати се притеснил и отказал да отнесе сигнала със 700 страници доказателствен материал при конституционните съдии.
Яне Янев обясни, че РЗС винаги е имал една и съща цел още от създаването си – Велико народно събрание и промяна на Конституцията. Според него сбърканата още от Кръглата маса Конституция е създала сбъркан модел, а народът е жертва на сбърканата действителност. Той вижда рестарта на партията си в действия, които ще доведат до промяна на промяната.