Цв. Димитров: Животновъди, които не прилагат иновации, са неконкурентни
„Няма как да се организира конкурентноспособно животновъдно производство без прилагане на иновативни технологии, без провеждане на целенасочена развъдна дейност, без опазване здравето и околната среда, и обвързването на тези европейски политики с политиките на заобикалящите ни страни.“ Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Цветан Димитров днес при откриването на Международната научна конференция „Животновъдството – традиции, биоразнообразие и споделен опит“ в град Сливен. Той посочи, че основният приоритет по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, е организирането на ефективен дебат относно модернизирането и опростяването на Общата селскостопанска политика, и нейното адекватно финансиране.
Цветан Димитров акцентира върху ветеринарната област, като поясни, че по време на Българското председателство се обръща специално внимание на ролята на дивите животни за управление на болестите. „Профилактиката е един от основните елементи от ефективното здравеопазване на селскостопанските и дивите животни“, каза заместник-министърът. По думите му е важна е и темата за хуманното отношение към животните. По отношение на борбата с нелоялните търговски практики, зам.-министър Димитров коментира, че е необходимо общоевропейско законодателство.
Генераленният секретар на европейската федерация по животновъдни науки Андреа Росати приветства д-р Димитров за това, че след повече от 30 години отсъствие България се е завърнала в организацията. В нея членуват страни от Европа, Северна Африка и Близкия изток, а основната й цел е подобряване на знанието и разултатите от научните изследвания в животновъдството.
Международната научна конференция се организира за първи път, като се явява част от интегрираната програма на традиционното ежегодно Национално изложение по животновъдство гр. Сливен. Участници са доказани специалисти и учени от Франция, Италия, Обединеното кралство, Германия, Турция, Украйна, Гърция, Сърбия, Македония, Чехия, Молдова, Хърватска, Румъния, Унгария и България.
Най важното за конкоретноспособно животновъдство е уеднаквяване на субсидиите поне с комшиите.РУМЪНИЯ ,ГЪРЦИЯ,Турция,Македония!!!!