ФАО: Ще има рекордно производство на ориз, зърното и млечните продукти поскъпват
Индексът на храните на ФАО през април остана стабилен и възлиза на 173,5 пункта. В сравнение с година по-рано той е нараснал с 2,7%.
Цените на зърнените храни и млечните продукти продължиха да се увеличават, докато захар все още поевтинява.
ФАО публикува и първите си прогнози за маркетинговия сезон 2018/19, като прогнозира спад в световното производство и запасите от зърнени храни.
Прогноза за предстоящата година
Ранните прогнози за световните пазари на зърнени култури през предстоящата година са благоприятни, въпреки прогнозирания спад съгласно новата актуализация на Бюлетина на ФАО за предлагане и търсене на зърно, който е публикуван днес.
Очаква се обемът на производството на зърнени култури през 2018 г. да бъде 2 607 милиона тона, което е с около 1,6% по-ниско от реколтата през 2017 г.
Спадът се дължи главно на очакваното по-слабо производството на царевица, особено в САЩ.
Спадът в производството на пшеница до голяма степен отразява очакваното намаление в производството в Руската федерация след изключителна реколта миналата година. Междувременно, според предварителните прогнози на ФАО, световното производство на ориз ще се увеличи с 1,3% и ще достигне 510,6 милиона тона, което ще доведе до нов рекорд, главно поради увеличаване на площите в Азия.
По отношение на потреблението на зърнени храни, новата прогноза на ФАО за храните и фуражите също показва рекордно ниво от 2,626 милиона тона. Този индекс отразява прогнозираното увеличение на потреблението на ориз с 1.0% годишно, на пшеница с 0.8%, на фуражна царевица с 2.8% до рекордните 615 милиона тона.
FAO прогнозира, че световните зърнени запаси в края на 2019 г. ще намалеят с 2.7%.
Първата прогноза на ФАО за международна търговия със зърно през следващата година е 406 милиона тона, което означава само 0,6 процента спад от очакваното рекордно ниво този сезон.
Ценови тенденции
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО нараства за четвъртия пореден месец и през април се е увеличил с още 1,7%. Нивото му е с 15,4% по-високо в сравнение с преди година. Цените на пшеницата са се повишили под влиянието на климатични проблеми в Съединените щати, а спадът в производството на царевица е заради сушата в Аржентина и намаляването на площите в САЩ. Именно те са довели до увеличение на световните цени на царевицата. Цените за ориз също са с ръст.
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се е увеличил с 3,4% в сравнение с март, което отразява постоянното търсене на всички млечни продукти и притесненията за наличието на износ от Нова Зеландия.
Намаление през април е регистрирано при три други под-индекса. Индексът на цените на растителните масла на ФАО е намалял с 1,4% спрямо март, а индексът на цените на месото на ФАО – с 0,9%.
Индексът на цените на захарта на ФАО се е понижил с 4,8% през април спрямо предходния месец, продължавайки низходящата тенденция, която започна през декември миналата година. В момента захарта е средно с 24% по-евтина в сравнение с април 2017 г. ,
Намаление на цените е резултат от свръхпредлагане, причинено от рекордни реколти в Тайланд и Индия, както и от обезценяването на националната валута на Бразилия, най-големият производител на захар в света.