Два пъти повече са ухапаните от кърлежи, които причиняват Лаймска болест
Два пъти повече в сравнение с 2017 г. са заболелите от Лаймска болест, съобщи Главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред БНР. Броят им в страната вече е 180. Причината е във влажното време и продължителните валежи.
Д-р Кунчев допълни, че са изпратени напомнителни писма до общините да третират зелените площи с препарати, а също и да косят навреме.
Сред най-застрашените от кърлежово ухапване са земеделските производители.
Лаймската болест е най-честото заболяване, предавано от кърлежи в северното полукълбо. Разпространява се след ухапване от твърдите еленови кърлежи. Съобщавани са случаи, потвърдени серологично, на пренасяне на лаймска болест чрез бълхи, някои видове мухи и комари. Ранните симптоми включват висока температура и втрисане, главоболие, прострация, депресия. Ако човек не се лекува, признаците на болестта прогресират като се проявяват в ставите, сърцето, лимфната система и централната нервна система. В повече от случаите (около 80%) симптомите изчезват при адекватно антибиотично лечение, стига да се постави навременна и правилна диагноза. Забавено, недостатъчно като продължителност или неадекватно лечение може да доведе до сериозни и трудно лечими или нелечими последствия.
Прочети още: Лошата шега „Марсилска треска“ (разказ от първо лице)