Саломе пожелава главата на Йоан Кръстител

главата на Йоан КръстителНа 29 август православната църква отбелязва отсичането на главата на свети Йоан Кръстител. Денят се нарича Секновение, но в различните региони на България е познат и с имената Секновенѐ, Обсичане, Иван Обсечен, Свети Иван с отсечената глава, Иван Коприван, Църн свети Йован.

Когато бил на 30 години, св. Йоан Предтеча започнал да призовава хората да се покаят, за да познаят и посрещнат Иисус Христос – Месията. Като проповядвал покаяние, той изобличавал беззаконията и пороците и не се боял да говори говори срещу цар Ирод, който се развел с жена си, за да се ожени за жената на брат си Филип – Иродиада. Понеже това се забранявало от Мойсеевия закон, Йоан казал на царя: „Не ти прилича да имаш жената на брата си!“ Разгневеният Ирод заповядал да затворят Йоан в тъмница. Иродиада обаче искала смъртта на пророка. Ирод се побоял да го убие, понеже знаел, че той е честен човек, когото целият народ уважавал и почитал за пророк.

Скоро след затварянето на Йоан Ирод празнувал рождения си ден и направил голямо угощение на велможите и началниците галилейски. За тоя празник дъщерята на Иродиада – Саломе, подготвила красив танц, за да поздрави царя. Ирод бил възхитен и попитал Саломе какво желае, като се заклел да изпълни всяко нейно искане. А Саломе си пожелала главата на Йоан на блюдо, посъветвана от майка си. Ирод се натъжил твърде много, но поради клетвата не се решил да й откаже и пратил стражи в тъмницата да отсекат главата на светеца. Когато изпълнили молбата на Саломе, Иродиада забола игла в езика на пророка. Йоановите ученици погребали тялото на светия си учител в Севастия. Главата на св. Йоан Предтеча била взета след време от жената на домоуправителя на Ирод, която я сложила в съд и я скрила на Елеонската планина. Намерена по времето на Константин Велики, тя била пренесена в пещера до гр. Емеса. През V в. била преместена в Халкидон, а по-късно – в Цариград и оттам – в Комана.

29 август се счита за граничен между лятото и есента. След него започва да застудява, водата в изворите и реките също се охлажда и става неподходяща за къпане. Приказките свързани с 29 август разказват, че на този ден змиите и гущерите се прибират да зимуват в пещерата на змийския цар, намираща се накрай света. Заедно с тях изчезват и самодивите, самовилите, русалките и други.

В народните вярвания този ден се смята за един от най-лошите. Отсичането на главата на светеца и пролятата кръв са наложили различни забрани през този ден, чието спазване се следи строго. Не се работи никаква работа против порязване и рани. Забраняват се и яденето на червени плодове и зеленчуци, както и пиенето на червено вино. Следи се на какъв ден от седмицата се пада празникът и този ден се почита през цялата година и на него не се подхваща нова работа.

На този ден се спазват строги пости.

Мощи на Свети Йоан Кръстител бяха открити през 2010 година на созополския остров Свети Иван. по време на разкопки сред руините на средновековния манастир „Свети Йоан Предтеча“. Предполага се, че костите са били пренесени през IV век на островния манастир край Созопол от Патриаршията в Константинопол. Сега мощите се съхраняват в созополския храм „Св. св. Кирил и Методий“ и се излагат за поклонение всяка неделя.

 

Leave a Comment