Животновъдите извън закона – без обезщетение, а ветеринарите, които не контролират – без наказание

кафяво алпийско козлеСтопанин на 64 кози от с. Кости до Царево не може да получи обезщетение за принудително умъртвените  животни, тъй като те не са били регистрирани в БАБХ, реши Административният съд на Бургас. 

На 29 юни 2018 г., при изпълнение на мерките за ликвидиране на заболяването Чума по дребните преживни животни, ОДБХ – Бургас установява, че стопанин на обект в село Кости е отглеждал 64 кози от различни възрастови групи, на които не е извършена официална идентификация. Това е задължение на собственика съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), съобщава БАБХ. В същото време обаче в член 7 на същия закон е посочено, че основната функция на БАБХ е да осъществява контрол върху отглеждането на животни. Как е осъществяван в случая такъв контрол, след като стопанство с не две-три, а с 64 кози, е останало незабелязано вероятно години наред от ветеринарните власти? И има ли санкция за официалния ветеринарен лекар, отговорен за животновъдството в с. Кости? Вероятно не или поне от БАБХ не съобщават за такова. 

В информацията на БАБХ е посочено, че нарушението на козевъда е установено след констатиране на Чума по дребните преживни в животновъден обект в селото на 22 юни. На 28 юни е издадена заповед на директора на БАБХ за обявяване на първично огнище на болестта, след което се пристъпва към умъртвяване на всички дребни преживни животни в района на селото. Така са убити 538 овце и кози в 7 животновъдни обекта, като по-голямата част от умъртвените овце са били и под селекционен контрол. По-късно БАБХ изплаща обезщетение за регистрираните животни и отказва такова за стопанството с 64 кози. Той пък завежда жалба, която е отхвърлена от съда.

Докато кризата с чума по дребните преживни бе в разгара си, министър Порожанов съобщи, че официалните ветеринарни власти са попаднали на голям брой нерегистрирани животни. Това неизбежно предизвиква въпроса: Как БАБХ ще оправдае небрежността към основната си функция – да осъществява контрол.  Защото ако стопаните, които не са вписали животните в регистрите на агенцията, са виновни и си плащат за това, то ветеринарите, които не са извършвали контрол върху подобни ферми извън закона, са виновни, но без наказание. 

 

Leave a Comment