Папа Франциск: Вливането на младите в селското стопанство може да донесе нова енергия

ФАО обяви началото на Десетилетието на семейното земеделие и представи глобалния план на ООН за увеличаване на подкрепата към семейните ферми

29 май, 2019 г., Рим, Италия – Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) и Международният фонд за селскостопанско развитие (МФСР) обявиха началото на Десетилетието на семейното земеделие и представиха Глобалния план за действие на ООН за увеличаване на подкрепата за семейните ферми.

Петър и Ани Инджови

Петър и Ани Инджови от Раковски     Архивна снимка на Агро Пловдив

Събитието бе приветствано с писмо от папа Франциск, който казва: „Създаването на работни места за младите хора в селското стопанство, в съчетание с борбата срещу безработицата, може да донесе нова енергия в сектора, който е стратегически важен за националните интереси на много страни. Целите на Програмата до 2030 г. не могат да пренебрегнат приноса на младите хора и тяхната способност за иновации. “

В плана се посочва, че семейните ферми съставляват повече от 90% от всички стопанства в света и произвеждат 80% от световната храна в стойностно изражение. Те са ключови фактори за устойчивото развитие, включително премахването на глада и всички форми на недохранване.

Десетилетието на семейното земеделие е насочено към създаване на благоприятна среда, която укрепва тяхната позиция и увеличава техния принос за глобалната продоволствена сигурност и хранене, както и за здравословно и устойчиво бъдеще.

Глобалният план за действие предоставя подробни насоки на международната общност за съвместни и съгласувани действия, които могат да бъдат предприети през периода 2019-2028.

В него се подчертава необходимостта от разширяване, наред с други неща, на достъпа на семейните ферми до механизми за социална защита, финанси, пазари, обучение и възможности за генериране на доходи.

„Понастоящем съществува остър проблем не само с нарастващия глад, но и с нарастващото затлъстяване. Трябва да обърнем специално внимание на затлъстяването. Знаем какво трябва да се направи, за да се борим с глада, но това не е достатъчно, за да се борим със затлъстяването. Семейните ферми са тези, които произвеждат местни пресни продукти и ги произвеждат по устойчив начин. Това е техният принос „, каза Хосе Грациано да Силва, генерален директор на ФАО.

„За да постигнем целите за устойчиво развитие в премахването на глада и бедността, трябва да инвестираме в малки семейни стопанства и да им помогнем да използват своите активи, знания и енергия и да им позволят да трансформират живота и обществото като цяло”, обърна внимание Гилберт Унгбо, председател на Международния фонд за селскостопанско развитие. 

Защо са ценни семейните ферми

Семейните ферми произвеждат здрави, разнообразни и ценни продукти, и отглеждат по-голямата част от храната както в развиващите се, така и в развитите страни.

Те създават възможности за заетост както на фермата, така и извън нея, и допринасят за растежа на селската икономика.

Те съхраняват и възстановяват биологичното разнообразие и екосистемите и използват производствени методи, които могат да помогнат за изглаждане или предотвратяване на неблагоприятните последици от изменението на климата.

Те осигуряват непрекъснатост на знанията и традициите от поколение на поколение, и също така допринасят за социалната справедливост и благосъстоянието на обществото.

В Глобалния план за Десетилетието на семейното земеделие се посочва, че въпреки факта, че семейните ферми произвеждат по-голямата част от храната ни, те, парадоксално, се сблъскват с бедността, особено в развиващите се страни.

Те се сблъскват с проблеми, дължащи се на липсата на достъп до ресурси и услуги за подпомагане на производството и търговията с храни, тъй като нямат необходимата инфраструктура и защото гласовете им не се чуват в политическите процеси.

Като цяло жените фермери са изправени пред големи трудности. Селската младеж също е много уязвима поради липсата на стимули за заетост както на фермата, така и извън нея.

Глобалният план за действие за Десетилетието на семейното земеделие е ръководство за разработване на политики, програми и регламенти в подкрепа на семейното земеделие, предлагащи колективни и съгласувани действия, които могат да бъдат предприети през следващите десет години.

В него се описват подробно конкретни дейности, насочени към широк кръг от участници – правителства, агенции на ООН, международни финансови институции, регионални органи, земеделски производители и организации на производители, академични и изследователски институции, организации на гражданското общество и частния сектор. включително малки и средни предприятия.

Мерките в Глобалния план

· Разработване и прилагане на благоприятна политическа среда (включително всеобхватни и съгласувани политики, инвестиции и институционални рамки), които подпомагат семейното земеделие на местно, национално и международно равнище;

· Подкрепа за младежта и жените в селските райони, като им се осигури достъп до производствени активи, природни ресурси, информация, образование, пазари и участие в процесите на разработване на политики;

· Укрепване на семейните фермерски организации и тяхната способност да генерират знания и да свързват местните (традиционни) знания с нови решения;

· Подобряване на средствата за препитание на семейните стопанства и повишаване на тяхната устойчивост към множество опасности, като им се осигури достъп до основни социални и икономически услуги, както и насърчаване на диверсификацията на производството с цел намаляване на рисковете и увеличаване на икономическата възвращаемост;

· Насърчаване на устойчивостта на семействата за устойчиви на климата системи за храна и достъп до тях, отговорно управление и използване на земя, вода и други природни ресурси.

Факти и цифри за семейните стопанства

· Повече от 80% от всички стопанства в света имат площ по-малка от два хектара.

• Семейните стопанства заемат около 70-80% от земеделската земя и произвеждат над 80% от световната храна в стойностно изражение.

· Жените изпълняват почти 50% от всички селскостопански дейности.

· 90% от рибарите са малки оператори, които представляват половината от търговския риболов в развиващите се страни.

. До 500 милиона животновъди разчитат на добитъка за препитание.

• Планинските ферми са преобладаващи при семейните стопанства.

· Около 40% от изключително бедните селски хора живеят в горски райони и саваните. 

· Традиционните територии на коренното население заемат до 22% от земната повърхност на света, където са концентрирани 80% от биологичното разнообразие на планетата.

Leave a Comment