Юни идва с градушки, дъждове в Западна и суша в Източна България
Честите превалявания предполагат мана по лозята, кафяво гниене при късните череши, брашнеста мана при овошните
Автор: Дукена Жолева, агрометеоролог в НИМХ
През повечето дни от юни агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, с неравномерно разпределени валежи, от което ще произтичат и съществените различия в нивата на почвените влагозапаси. В Западна България, където се очаква юнските валежи, подобно на тези през май, да достигат и надвишават месечните норми, се прогнозират много добри почвени влагозапаси. При пролетните култури в 50 и 100сm слой те ще поддържат нива над 80% от пределната полска влагоемност (ППВ). По-ниско ще бъде нивото на влагозапасите източните райони, където и през юни се очакват по-малко валежи.
През първото и второто десетдневие развитието на земеделските култури ще протича с умерени темпове, при температури близки до климатичните норми. В началото на юни във високите полета при зимните житни култури ще се осъществява наливане на зърното. При пшеницата в полските райони ще се наблюдава фаза млечна зрелост, при ечемика – млечна и преход към восъчна зрелост. При пшеницата през междуфазния период наливане на зърното – млечна зрелост сериозни щети нанасят ларвите на вредната житна дървеница. През този период пшеничните посеви трябва да се обследват за наличие на вредителя и при плътност надвишаваща прага на икономическа вредност (2бр. ларви/m²) е наложително инсектицидно третиране.
В края на първото и началото на второто десетдневие при ечемика ще преобладава восъчна зрелост, при рапицата ще протича фаза узряване.
През третото десетдневие развитието на земеделските култури ще протича с ускорени темпове, при наднормени топлинни условия. През първата половина от десетдневието при пшеницата в полските райони ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост. До края на юни част от пролетните култури ще встъпят в репродуктивни фази от развитието си – при слънчогледа ще протича начало на фаза цъфтеж, при ранните хибриди царевица – изметляване и цъфтеж на метлицата.
През месеца прогнозираните стойности на максималните температури, на места до 35оС, ще имат негативно въздействие върху цъфтежа и оплождането при зеленчукови култури. Метеорологичните условия през юни ще поддържат повишен инфекциозния фон от гъбни патогени: късно кафяво гниене при по-късните сортове череши, струпясване и брашнеста мана по овошките, мани по лозите и зеленчуковите култури. При лозата междуфазният период цъфтеж на ресите – образуване на завръз с големина на грахово зърно е критичен за заразяване с мана. През първото десетдневие на юни се прогнозира повишена вероятността за градушки, риск от полягане на посевите и допълнителни повреди по земеделските култури. След градушка засегнатите овощни и зеленчукови култури при първа възможност трябва да се третират с медсъдържащи фунгициди.
През месеца по-подходящи условия за провеждане на вегетационните почвообработки при пролетните култури ще има през третото десетдневие.
Дукена Жолева
Агрометеоролог в НИМХ