МЗХГ предложи de minimis за едри преживни животни да е по 60 лв., за дребни – по 15

Помощта да се изплаща за до 250 говеда. За овцете и козите, които са над 300, субсидията е по 7 лв.

дойни кравиНа Консултативния съвет по животновъдство, проведен днес, от земеделското министерство предложиха съвсем различна схема за изплащане на държавната помощ de minimis от тази, която бе съобщена по време на предишния Консултативен съвет. 

Последното предложение на министерството е помощта за едри преживни животни от 5 броя до 250 броя да е по 60 лв. Тя ще бъде получена от 5 963 стопанства.

De minimis за дребни преживни от 10 броя до 300 броя да е по 15 лв., а за животни над 300 броя – по 7 лева. Стопанствата, които имат до 300 овце и кози, са 8 688. А тези с повече от 300 животни са 331, съобщиха от МЗХГ.

Припомняме, че на предишния Консултативен съвет, проведен в началото на месец май, бе предложено общият бюджет за подпомагане на овцевъди и козевъди да е 15 млн. лв., а за говедовъди – 12 милиона. Това предизвика недоволство сред стопаните на крави и биволи, тъй като по сметките на браншовите организации de minimis за крави и биволи щеше да бъде по 20 лева/животно, а за овце и кози – по 80 лева.

Прочети още: Как заради субсидиите овцевъди и говедовъди вече са врагове

Допустими за подпомагане са стопани на дребни преживни животни и на едри от млечни и месодайни породи. Те трябва да притежават регистрация като земеделски стопани по Наредба №3/1999 г.; Да са подали валидно заявление за 2019 г. за директни плащания по схеми за обвързана подкрепа за животни или по Преходна национална помощ за говеда необвързана с производството, или по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки; Да притежават животни, оторизирани за плащане през 2018 г. по схеми за директни плащания по схеми за обвързана подкрепа за животни или по Преходна национална помощ за говеда необвързана с производството, или по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки; Да имат заявени не повече от 15 дка постоянно затревени площи на ЖЕ или да не са заявили за подпомагане такива.

В обхвата на подпомагане не попадат отглеждащите едри преживни животни от месодайно направление под селекционен контрол – Абердин ангус, Лимузин, Херефорд, Симентал, Галоуей, Обрак и Шароле, тъй като те вече са получили помощ de minimis през 2019 г.

Leave a Comment